Piątek, 29 marca 2024 r. Brak aktualizacji strony od 571 dni.
Czy BAJKA może nas uczyć walki dobra ze złem?

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” autorstwa Franka Bauma to klasyka powieści dla dzieci w Stanach Zjednoczonych. Książka, po raz pierwszy wydana w 1900 roku, doczekała się za granicą licznych ekranizacji i adaptacji. Historia Dorotki i jej niezwykłych przyjaciół zainspirowała nasze szkolne koło teatralne do pracy nad nowym projektem. Jego uczestniczki przedstawiły własną interpretację bajki w anglojęzycznym przedstawieniu, które dnia 13 kwietnia obejrzeli uczniowie klas I-VII.
Dorotka (Inga Weltrowska) wraz z wujkiem i ciocią wiedzie proste, przewidywalne życie na wsi. Nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić. Akcja zawiązuje się w momencie, gdy bohaterka bawi się na podwórku z pieskiem o imieniu Toto. Beztroską zabawę przerywa krzyk wujka, który ostrzega Dorotkę przed nadchodzącym tornadem. Okazuje się, że trąba powietrzna porywa dziewczynkę i przenosi ją wraz z domem i szczeniaczkiem do odległej krainy. Dziewczynka przeżywa niezwykłą przygodę pełną zadziwiających miejsc i osobliwych postaci.
Podróż protagonistki przez krainę Oz okazuje się być bardzo pouczająca. Nowo poznani przyjaciele Dorotki uosabiają istotne w życiu człowieka wartości. Wraz z Dorotką wyruszają na spotkanie czarnoksiężnika z krainy Oz, by otrzymać od niego to, na czym najbardziej im zależy. Strach na Wróble pragnie rozumu, Blaszany Drwal chce zdobyć zdolne do odczuwania emocji serce, a tchórzliwy Lew ponad wszystko pragnie odwagi. Epilog przedstawienia wiedzie widza do konstatacji, iż sami jesteśmy kowalami własnego losu. To czego pragniemy, możemy osiągnąć przez codzienną pracę nad sobą. Każdy z nas ma potencjał, który powinien mądrze wykorzystać. Czarnoksiężnik w istocie niczego nie podarował podróżnikom, a roztropność, wrażliwość i odwaga to przymioty, których od początku wspólnej podróży nie brakuje naszym bohaterom.
Przesłanie zawarte w przygodach Dorotki i jej kompanów wiernie oddały uczennice uczęszczające na zajęcia teatralne (Inga Weltrowska, Zuzia Warsińska, Laura Pastwa, Paulina Pastwa, Kinga Leszczyńska, Klaudia Kobusińska, Dominika Ćwiklińska, Lidia Kuch, Julia Kaszubowska, Ania Walenczak, Julia Szymankowska, Laura Drewczynska, Wiktoria Gornowicz, Amelia Jaremyn, Dominika Skarbek) . Widzowie otrzymali sugestywną lekcję etyki, gdyż dobro znowu zatriumfowało nad złem, a Czarownica od lat ciemiężąca lud magicznej krainy, rozpłynęła się pod wpływem wody wylanej na nią przez główną bohaterkę. Plastyczna gra dziewcząt, wpadające w ucho piosenki oraz bogata scenografia skutkowały dużym zainteresowaniem publiczności oraz gromkimi brawami po zakończeniu występu.
Kamila Zaranek, Beata Drewczynska
Zdjęcia: Bernadeta Rostankowska