Poniedziałek, 06 lipca 2020 r. Do WAKACJI tylko -9 dni.
Żałoba
W sobotę 10 kwietnia o godz. 18. w całym kraju formalnie rozpoczęła się żałoba narodowa, ogłoszona po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i ponad 90 innych osób, które zginęły w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Żałoba narodowa potrwa do piątku 16 kwietnia. W czasie tego okresu przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku flaga państwowa z kirem opuszczona będzie do połowy masztu. Ale to nie będzie jedyna oznaka żałoby narodowej w naszej placówce.
Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują specjalną tablicę pamięci, która stanie w pobliżu wejścia do szkoły. Pojawią się na niej zdjęcia ludzi, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Opatrzona ona będzie krótkimi informacjami o zmarłych tragicznie osobach i funkcjach jakie pełnili, a także informacja odnośnie samej tragedii. Podobna tablica ze zdjęciem prezydenta czekała już na dzieci przy wejściu do szkoły w poniedziałek rano.
Poniedziałkowe zajęcia rozpoczęliśmy minutą ciszy, wszystkie klasy na pierwszych lekcjach miały zajęcia, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się, co to jest żałoba narodowa, dlaczego została ona ogłoszona w naszym kraju oraz co się z nią wiąże. Zrozumieniu tej kwestii służyć ma również apel podczas którego dzieci wraz z nauczycielami uczczą pamięć ofiar katastrofy lotniczej minutą ciszy. We wtorek 13 kwietnia 2010 r. przez cały dzień uczniowie zapalali znicze i składali kwiaty pod Pomnikiem przy Cmentarzu Honorowym. Uczniowie klas I – III udali się tam wraz z wychowawcami w trakcie zajęć, natomiast uczniowie klas IV – VI oddali w ten sposób hołd ofiarom tragedii o godz. 8.10. Następnie pod opieką straży miejskiej, prowadzeni przez harcerzy udali się na Mszę Świętą w intencji ofiar oraz ich najbliższych. Oprawa liturgiczna została przygotowana przez harcerzy oraz nauczycieli z naszej szkoły.
To jedna z największych tragedii we współczesnej historii Polski. Ból, który towarzyszy śmierci osób służących do ostatniej chwili Polsce, mamy nadzieję, że znalazł odbicie w naszej postawie.

Bożena Spica