Zimowisko
"ŚWIAT niech będzie PIĘKNY,
LUDZIE niech będą DOBRZY,
DZIECI niech będą SZCZĘŚLIWE"
(Stanisław Kowalski)

Dwa tygodnie ferii- "Jedynka" tętniła życiem.

Organizatorem dwutygodniowego zimowiska było Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki". Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za organizację i przebieg zimowiska był prezes SPJ pan Grzegorz Klauza. Cóż takiego miało w sobie nasze zimowisko 2012 ,że nikt się nie nudził? Wydaje się, że klucz tkwi w przygotowaniu. Autorką, pomysłodawczynią i realizatorką wszystkich przedsięwzięć zimowiska była pani pedagog Maria Narloch, ale w realizacji pomagali również nauczyciele. Tegoroczny program został dostosowany do możliwości i potrzeb naszych podopiecznych (z uwzględnieniem wieku). Każdego dnia czekało na nich mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach: sportowych, komputerowych i świetlicowych. Brali też udział w zajęciach rekreacyjno - sportowych na basenie. Bardzo dużo radości sprawiły najmłodszym dzieciom zabawy sportowe na wesoło. Podczas zimowych spacerów dostrzegliśmy piękno naszego miasta. Zima sprawiła, że niektóre miejsca w Czersku wydają się być zupełnie inne, bajkowe, magiczne, niezwykłe. Była to świetna okazja żeby obejrzeć swoje miasto z innej strony- bez pośpiechu, aby potem móc napisać o nim reportaż pt. " Czersku Mój". Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych gdzie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności malując naprawdę piękne obrazy. Jak w prawdziwym atelie prace stały na sztalugach, a dzieci wczuwały się w rolę malarzy. Powstałe dzieła można obejrzeć na wystawie w świetlicy. Uczestnicy zimowiska mieli też okazję spróbować swoich sił w teleturnieju "Zimowa Familiada" . Nie zabrakło zabaw integracyjnych, które są doskonałą okazją do lepszego poznania samego siebie i innych otaczających nas koleżanek i kolegów. Kolejne dni na zimowisku to również dni pełne wrażeń. Dzieci udały się do kina na projekcję filmu pt: " Smerfy". Film okazał się strzałem w dziesiątkę, wszyscy byli zachwyceni, wychowawcy również. Urokliwe Kaszuby są doskonałą propozycją na jednodniową wycieczkę. Niezapomniane wrażenie robi Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Uczestnicy zimowiska mieli okazję zwiedzić założony w 1906 r. przez Teodora i Izydora Guglowskich pierwsze na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Uczniowie zobaczyli chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, młyn, kościół i budynki gospodarcze. Budynki których powstanie rozpoczyna się od XVIII obfitują w typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki. Wciąż mamy jakiś - czy raczej czyjś rok. I dobrze. Przypomina nam o danej postaci, popularyzuje wiedzę o niej, pozwala docenić pracę i poczuć wdzięczność, że istniał kiedyś taki człowiek. Aktualnie mamy Rok Janusza Korczaka. Zatem dzieci brały udział również w konkursie o Januszu Korczaku. Formuła konkursu wzorowana był na teleturnieju " Jeden z dziesięciu". Wszystkim bardzo podobała się ta forma uhonorowania dokonań Janusza Korczaka. Ależ ten czas szybko leci i mimo, że to już ostatni dzień zimowiska, wszystkim od rana dopisywał humor. Dzieci z niecierpliwością czekały na konkurs "Mam talent". Przez cały okres trwania naszego zimowiska chętnie przygotowywali się do tego konkursu, Jak się okazało tych utalentowanych było wielu. Miło było popatrzeć na ich występy, rzeczywiście nie zawiedli naszych oczekiwań. Na zakończenie każdy uczestnik zimowiska otrzymał paczkę ze słodkościami i upominkami. I jak mówi pani Maria Narloch .. "Staraliśmy się, aby czas zimowiska był dla jego uczestników wypełniony zajęciami o różnorodnym charakterze- uważam to za duży sukces organizacyjny, osiągnięty dzięki zaangażowaniu całej masy ludzi dobrej woli oraz dużej pomocy pani Dyrektor Bożeny Spica. Mam nadzieję na kontynuację tej owocnej współpracy w następne wakacje i ferie". Uczestnicy zimowiska byli bardzo zadowoleni z przygotowanych atrakcji o czym świadczył fakt, że nie chcieli wracać do domu i codziennie prosili o dłuższe pozostanie. Fakt ten cieszył nas organizatorów i opiekunów, bo jest to świadectwo tego, że warto było te ferie poświęcić na to, aby dzieci miały radość i mogły rozwijać zainteresowania, przeżywać coś co może kiedyś zainspiruje ich do bardziej twórczych działań.

Organizacja zimowiska doszła do skutku także dzięki wsparciu instytucji i zakładów pracy, ale przede wszystkim dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Czersk. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane serce i pomoc.

OSOBY WSPIERAJ¡CE ORGANIZACJĘ ZIMOWISKA:
Obsługa kuchni Szkoły Podstawowej nr 1 --- która od wielu lat serwuje naszym podopiecznym obfite, pyszne i zdrowe obiady (po których co niektórych "roznosi energia").
Grono pedagogiczne --- okazujące wielką życzliwość i zrozumienie od początku podjęcia zimowiskowej współpracy.
Dyrektor SP1 Bożenę Spica --- czynnie wspierającą od wielu lat inicjatywy kierowane w stronę najmłodszych się
Przedstawicieli Rady Rodziców --- okazujących wielką życzliwość i zrozumienie.

DOBRODZIEJÓW ZIMOWISKA:
- Pana Bogdana Sobieraja
- Państwa Czerwickich
- Państwa Mausolf
- Pana Romana Sijkę
- Państwa K.L. Woźniak
- Państwa B.L. Cisewskich

Przesłaniem tegorocznego Zimowiska uczyniliśmy słowa Janusza Korczaka "Nie zostawiajmy świata takim jaki jest" Pragniemy je zadedykować tym wszystkim (wymienionym wyżej i nie wymienionym), którzy wsparli materialnie i rzeczowo inicjatywę zimowiska w Szkole Podstawowej Nr1 w Czersku. Oby nigdy nie zabrakło takich ludzi dla których ta myśl jest ciągle żywa i mobilizuje do zacnych gestów na rzecz najbardziej potrzebujących.
Opracowanie: Ewa Pruszak