Gdy wyłączenie komputera nie pomaga..?
Dodany przez admin dnia 25.11.2014
W miniony wtorek tj. 18.11.2014r. w naszej szkole gościliśmy Panią Dominikę Łęcką, która przyjechała z Torunia specjalnie dla rodziców uczniów klas I - III, by przybliżyć im tematykę nadmiernego angażowania się dzieci w świat komputerów. Pani Dominika Łęcka jest socjologiem, promotorem zdrowia i terapeutą, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzinami, dlatego też zawitała do Czerska. W naszej szkole przeprowadziła szkolenie o nazwie: "Gdy wyłączenie komputera nie pomaga..?"
Pełna Treść

GDY WYŁĄCZENIE KOMPUTERA NIE POMAGA..?

W miniony wtorek tj. 18.11.2014r. w naszej szkole gościliśmy Panią Dominikę Łęcką, która przyjechała z Torunia specjalnie dla rodziców uczniów klas I - III, by przybliżyć im tematykę nadmiernego angażowania się dzieci w świat komputerów. Pani Dominika Łęcka jest socjologiem, promotorem zdrowia i terapeutą, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzinami, dlatego też zawitała do Czerska. W naszej szkole przeprowadziła szkolenie o nazwie: "Gdy wyłączenie komputera nie pomaga..?" Pod tym tajemniczym tytułem kryło się mnóstwo ciekawych treści , które niejednokrotnie skłaniały rodziców do głębokich refleksji na temat swego postępowania z dziećmi. Spotkania odbywały się w dwóch turach, tak aby każdy zainteresowany rodzic mógł skorzystać z organizowanego szkolenia.
Celem szkolenia było ukazanie dorosłym, jak bardzo w dzisiejszych czasach komputer obezwładnia zarówno dzieci jak i również samych dorosłych. Nierzadko dzieci większość wolnego czasu spędzają przy komputerze, tablecie, czy smartfonie. Pani Dominika akcentowała kwestie dotyczące tego, że w życiu wielu dzieci wyłączenie komputera oznacza "pustkę", ponieważ komputer to nie tylko sprzęt elektroniczny ale przede wszystkim : koledzy, zainteresowania, wypełnienie czasu. Kobieta skłaniała rodziców do refleksji nad tym, jak dorośli wypełniają tę pustkę dzieciom? Ponadto starała się uświadomić rodzicom wagę kreowania prawidłowych zachowań dzieci poprzez przykład dorosłych. W kilku słowach główne motto szkolenia brzmiało: " Jeśli nie chcesz, żeby dziecko spędzało wiele czasu przy komputerze to daj mu coś w zamian i rób to razem z nim".
Rodzice otrzymali również zestaw konkretnych wskazówek co, zrobić zanim nastąpi wyłączenie komputera oraz mini scenariusz spotkania, które wybrani rodzice będą przeprowadzać w klasach na zebraniach z rodzicami. Rodzice po szkoleniu z Panią Dominiką byli bardzo zadowoleni, zadawali wiele pytań, dzielili się osobistymi przemyśleniami
i doświadczeniami. Atmosfera panująca na spotkaniu sprzyjała swobodniej wymianie myśli oraz skojarzeń związanych z tematyką szkolenia.
Opracowanie: Magdalena Bienias