Sprzątanie Świata
Dodany przez admin dnia 14.09.2006
14 września ( czwartek) odbyła się kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata 2006 w której również uczestniczyła nasza szkoła.
W akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi tylko o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, ale tam gdzie się nie śmieci. Mówiąc inaczej zamiast wydawać miliony na przeciwdziałania skutkom zniszczeń - lepiej żyć mądrze, w harmonii z naturą. Podniesienie śmiecia przez uczestnika wrześniowej akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do takiego właśnie przyjaznego dla Ziemii stylu bycia. Za pierwszym przyjdą następne kroki, zacznie się świadome decydowanie o tym, co zrobić z odpadami. (...)
Pełna Treść

SPRZ¡TANIE SWIATA

14 września ( czwartek) odbyła się kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata 2006 w której również uczestniczyła nasza szkoła.
W akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi tylko o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, ale tam gdzie się nie śmieci. Mówiąc inaczej zamiast wydawać miliony na przeciwdziałania skutkom zniszczeń - lepiej żyć mądrze, w harmonii z naturą. Podniesienie śmiecia przez uczestnika wrześniowej akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do takiego właśnie przyjaznego dla Ziemii stylu bycia. Za pierwszym przyjdą następne kroki, zacznie się świadome decydowanie o tym, co zrobić z odpadami. Akcja "Sprzątanie Świata" stawia więc sobie za cel zmianę świadomości każdego z nas. Tak byśmy nie mieli wątpliwości, że takie zachowania jak wyrzucanie śmieci do lasu czy spuszczanie szamba do rowu melioracyjnego są naganne. Takimi słowami wyjaśniającymi cel akcji przywitał nas pan leśniczy Janusz Talaśka, potem dokonał podziału na grupy i każdej grupie przydzielił teren do sprzątania. Klasa IVc i IVf wraz z opiekunami dokładnie wysprzątała przydzielony teren. Zapełnione worki dzieci pozostawiły w umówionych miejscach. Po godzinie sprzątania uczniów czekała miła niespodzianka w postaci czekoladowych batoników i soczków. Dzieci miały również okazję osobiście poznać Nadleśniczego pana Bojanowskiego, który zadawał czwartakom podchwytliwe pytania np.: "Jakich drzew jest w lesie najwięcej?" czy "Dlaczego sroka siada na czubku drzewa?" Uczniowie naszej szkoły udzielali też odpowiedzi na pytania zadawane przez panią redaktor Dziennika Bałtyckiego. Dzieci klasy IVc i IVf doskonale rozumieją, iż dbanie o własne środowisko jest wręcz moralnym obowiązkiem każdego ucznia.
Akcją tą w naszej szkole kierowała pani dyrektor Bożena Spica. A intensywne poszukiwania "tropem śmieci" uwiecznili na zdjęciach.
Zdjęcia i opracowanie: Ewa Pruszak nauczyciel WF