KASZUBSKIE SUKCESY Z CZERSKIEJ „JEDYNKI”
Dodany przez admin dnia 23.02.2020
Luty zaczął się wyjątkowo ciekawie dla uczniów języka kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku. Otóż 8 lutego w Lipnicy (powiat bytowski) odbył się III Konkurs Gawędziarski im. Józefa Bruskiego. W kategorii klas IV-VI wzięły w nim udział dwie uczennice – Julia Engelhart z klasy Ve oraz Laura Kuklinska z klasy VIb. Julia mówiła gawędę pt. „Niebò nie je dlô głupëch” Aleksandra Labudy, a Laura gawędę pt. „Ò dzecach abò ò tim, czë wiãcy znaczi mni” Anny Gliszczyńskiej. Uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze (gawęda to trudna sztuka!), ale nie udało się im wywalczyć miejsca. Za to zajęły II miejsce (zaraz po wójcie Lipnicy!) w grze dotyczącej wiedzy o Józefie Bruskim.
Pełna Treść

KASZUBSKIE SUKCESY Z CZERSKIEJ „JEDYNKI”

Luty zaczął się wyjątkowo ciekawie dla uczniów języka kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku. Otóż 8 lutego w Lipnicy (powiat bytowski) odbył się III Konkurs Gawędziarski im. Józefa Bruskiego. W kategorii klas IV-VI wzięły w nim udział dwie uczennice – Julia Engelhart z klasy Ve oraz Laura Kuklinska z klasy VIb. Julia mówiła gawędę pt. „Niebò nie je dlô głupëch” Aleksandra Labudy, a Laura gawędę pt. „Ò dzecach abò ò tim, czë wiãcy znaczi mni” Anny Gliszczyńskiej. Uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze (gawęda to trudna sztuka!), ale nie udało się im wywalczyć miejsca. Za to zajęły II miejsce (zaraz po wójcie Lipnicy!) w grze dotyczącej wiedzy o Józefie Bruskim. Udział w konkursie wzięła także ich nauczycielka języka kaszubskiego – Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch, która zdobyła II miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepszą gawędę autorską, obie nagrody w kategorii dorosłych.
Kolejnym sukcesem było zwycięstwo (w kategorii klas IV-VIII) w wojewódzkim konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby”, konkursie wyłącznie dla uczniów języka kaszubskiego. Uczennica klasy VIb Julia Klaman zdobyła I miejsce – przywiozła do Czerska torby nagród, a dla szkoły bon o wartości 1000 zł.
Dzięki uczestnictwu w konkursie „Aktywne Kaszuby” uczniowie języka kaszubskiego dostali bilety na mecz siatkówki w trójmiejskiej Ergo Arenie, a więc w miniony piątek (14 lutego) cieszyli się razem z Julią (właśnie tam odbyło się wręczenie nagród) i następnie kibicowali podczas meczu. Wrócili szczęśliwi i pełni sportowych wrażeń.
Gdyby nie zajęcia języka regionalnego, o ile mniej byłoby radości wśród naszych uczniów? Warto doceniać wartości, które wypływają z otaczającej nas kultury kaszubsko-pomorskiej, bo jest to nasza tożsamość, z którą młodzi ludzie pójdą kiedyś w dorosłość i będą umieli przekazać kolejnym pokoleniom szacunek do regionu.