W operze NOVA
Dodany przez admin dnia 01.02.2009
Dziecko w roli widza i odbiorcy widowiska scenicznego jest bardzo emocjonalne. Oto fragment rozmowy dzieci z klas drugich po spektaklu baletowym:
- Świetny ten balet! Szkoda tylko, że na scenie nic nie mówili!
- No coś ty! Na meczu piłki nożnej zawodnicy też nic nie mówią do kibiców, tylko biegają!
Te pierwsze wrażenia małych widzów po obejrzeniu baśni baletowej "Kot w butach" w bydgoskiej operze są dość specyficzną oceną - żartobliwe zestawienie dwóch różnych widowisk i różnych form ruchu. Ale to tylko jedna z wielu dziecięcych opinii, którą można było usłyszeć tuż po wyjściu z budynku opery.
Pełna Treść

Klasy drugie w operze

Dziecko w roli widza i odbiorcy widowiska scenicznego jest bardzo emocjonalne. Oto fragment rozmowy dzieci z klas drugich po spektaklu baletowym:
- Świetny ten balet! Szkoda tylko, że na scenie nic nie mówili!
- No coś ty! Na meczu piłki nożnej zawodnicy też nic nie mówią do kibiców, tylko biegają!
Te pierwsze wrażenia małych widzów po obejrzeniu baśni baletowej "Kot w butach" w bydgoskiej operze są dość specyficzną oceną - żartobliwe zestawienie dwóch różnych widowisk i różnych form ruchu. Ale to tylko jedna z wielu dziecięcych opinii, którą można było usłyszeć tuż po wyjściu z budynku opery. Bezpośredni kontakt ze sztuką baletową może być dla dziecka trudny.
Umiejętne odczytywanie treści przedstawianych ruchem sprawiało jednak 8-9-latkom wiele radości. Tytułowy Kot pojawił się najpierw na scenie wśród wszelkich podwórkowych zwierząt, później spotkał Szewczyka na rozstajnych drogach i uratował Królewnę z rąk zbójów, następnie ukrył się w karczmie piratów, a potem przez pomyłkę wyruszył w podróż pirackim statkiem, by po nieszczęśliwym wybuchu na morzu ocknąć się na dzikiej wyspie wśród małp, tukanów, papug. Szczęśliwie Kot, Szewczyk i Księżniczka przybywają do królewskiego pałacu: Szewczyk zaręcza się z księżniczką, a Kot znajduje miłą towarzyszkę -Białą Kotkę.
Widowisko baletowe w operze Nova w Bydgoszczy w dniu 29 stycznia 2009 r. oglądali uczniowie klasy II A oraz klasy II E oraz kilkoro dzieci z innych klas. Przygotowania do wyjazdu i odbioru sztuki baletowej trwały kilka miesięcy. Czas ten przeznaczono na:
- rozwijanie dziecięcych zaciekawień i zdolności w zakresie: śpiewu, tańca, gry na instrumentach, ruchu scenicznego;
- nabywanie doświadczeń teatralnych poprzez ćwiczenia dramowe i przygotowanie miniatury scenicznej dla uczniów klas I-III (zaprezentowano: 19.12.2008r. i 11.01.2009r.);
- ćwiczenia w rozwijaniu wyobraźni: słuchanie i tworzenie muzyki, rozbudzanie twórczej aktywności (realizacja podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych).
Wychowawczynie składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy ze zrozumieniem i troską podali pomocną dłoń podczas przygotowań i w trakcie realizacji wyjazdu do opery. Szczególne podziękowanie składamy Pani Janinie Hauza - za stworzenie miłej, ciepłej atmosfery podczas zimowej wycieczki.
Opracowanie: L. Pozorska i C. Kliczkowska