Dni językowe
Dodany przez admin dnia 09.12.2004

DNI JĘZYKOWE w SP1

Każdy wie, że należy uczyć się języków i to zarówno obcych, jak i tego najważniejszego-ojczystego!!. Nie trzeba tego nikomu powtarzać. Wprawdzie świadomość ta czasem przychodzi późno, to nigdy nie na tyle, aby nie podjąć wyzwania. Właśnie dlatego w naszej szkole w dniach od 29 listopada do 2 grudnia 2004 roku zorganizowano DNI JĘZYKOWE.
Pełna Treść

DNI JĘZYKOWE w SP1

Każdy wie, że należy uczyć się języków i to zarówno obcych, jak i tego najważniejszego-ojczystego!!. Nie trzeba tego nikomu powtarzać. Wprawdzie świadomość ta czasem przychodzi późno, to nigdy nie na tyle, aby nie podjąć wyzwania. Właśnie dlatego w naszej szkole w dniach od 29 listopada do 2 grudnia 2004 roku zorganizowano DNI JĘZYKOWE. Pomysłodawczyniami i organizatorkami były panie: K. Ebertowska, D. Oksentowicz i O. Hlebko.

(od lewej) Panie: O. Hlebko, K. Ebertowska i D. Oksentowicz
Z doświadczenia wiadomo, że to, co przyjemne, łatwiej przyswoić, więc całe przedsięwzięcie miało formę twórczej zabawy. Przez trzy dni uczniowie, pod okiem nauczycieli przygotowywali plakaty, będące intersemiotycznym przekładem tego, co poznają na lekcjach językowych.
I tak, na języku polskim królowały frazeologizmy. Była więc praca ze słownikiem, który stał się dzięki temu bardziej przyjazny... Myślę, że teraz prawie każdy uczeń będzie wiedział, skąd wzięło się powiedzenie " Wyskoczył, jak Filip z Konopi", kiedy użyć stwierdzenia: "Salomonowa mądrość" i co ma na myśli uczeń, krzyczący: "Eureka!!!".
Dla tych, którzy zgłębiają tajniki języka niemieckiego, oczywiste będzie, że zimowych butów nie nazwą :die Sandalen , za to włożą je latem.
Szkolni angliści od teraz na pewno nie pomylą królowej Elżbiety (Queen Elizabeth) z sławnym detektywem w płaszczu w kratkę (Sherlock Holmes).
Efekty zmagań z językami widoczne były w czwartek, 2 grudnia, na wystawie, która odbyła się w holu naszej szkoły. Ponadto na usytuowanych tam kramach, można było zobaczyć wszystko to, co z danym językiem się wiąże. Czego tam nie było??!! Słowniki, informatory turystyczne, wielkie dzieła literackie, a nawet kawałek sławnego muru berlińskiego.
Dodatkowo, uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę o języku podczas mini konkursów. Każda dobra odpowiedź nagradzana była słodkim co nieco. Pomysłodawczynią tego konkursu była p. Olga Hlebko. To, że cieszył się wielkim powodzeniem możecie zobaczyć sami.
Na pamiątkę można było zabrać ze sobą gazetkę, w której umieszczono garść informacji o Polsce, Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech.