Sprzątanie Świata 2012
Dodany przez admin dnia 18.09.2012
Jak co roku, na całym świecie w trzecim weekendzie września odbyła się międzynarodowa kampania, polegająca na sprzątaniu świata. Tegoroczne hasło brzmi: "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja "Sprzątanie świata - Polska 2012". Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcieliśmy zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek - to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.
Pełna Treść

"Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę"

Jak co roku, na całym świecie w trzecim weekendzie września odbyła się międzynarodowa kampania, polegająca na sprzątaniu świata. Tegoroczne hasło brzmi: "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja "Sprzątanie świata - Polska 2012". Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcieliśmy zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek - to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Wychodząc naprzeciw ww. akcji Szkoła Podstawowa nr1 włącza się czynnie w działania proekologiczne poprzez wzięcie udziału w akcji porządkowej na rzecz czystego środowiska. Każda klasa na swojej ostatniej lekcji wraz z nauczycielem poszła sprzątać wyznaczone dla niej miejsce. Każdy uczeń dostał foliową rękawiczkę i worek na śmieci. Klasy VIC i VID wyjechały do Ostrowitego , gdzie pod czujnym okiem nauczycieli zbierały śmieci pozostawione przez "turystów" w lesie oraz nad brzegiem jeziora. Pan Jacek Wycinka przygotował dla uczniów ognisko, które było nagrodą za wytężoną pracę. Klasa VC ruszyła w trasę w kierunku Brus . Tam leśniczy, pan Janusz Talaśka poprowadził uczniów do miejsc najbardziej zaśmieconych. Piątoklasiści szybko wzięli się do pracy i w mgnieniu oka las wypiękniał. Zbierano różne rodzaje odpadów, począwszy od drobnych papierków i kapsli, przez butelki, po stare ręczniki, buty. Sprzątanie okolic szkoły oraz lasów miało także charakter integracyjny, gdzie bliżej się poznawaliśmy bawiąc się całą akcją. Zobaczyliśmy również jak niektórzy okoliczni mieszkańcy naszej Ziemi nie dbają o jej czystość i wyrzucają zbędne rzeczy na trawniki lub chodniki, do wody czy po prostu w las. Ta akcja miała na celu pokazanie ludziom, że należy dbać o naszą planetę i nie zostawiać niepotrzebnych przedmiotów w nieodpowiednich miejscach. Podjęta aktywność okazała się doskonałą lekcją szacunku wobec przyrody, inspiracją do wyrabiania nawyku dbania o porządek, a także dobrą formą integracji środowiska lokalnego.
Koordynatorem akcji była pani Ewelina Bąk, nauczyciel przyrody. Rękawice i worki na odpady otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Czersku, który również odebrał zostawione w wyznaczonych miejscach worki ze śmieciami. Bardzo dziękujemy za wsparcie nas w tak ważnej akcji.
Opracowanie i zdjęcia: Ewa Pruszak