Kl. IIIa i IIIc w "Kręgach Kamiennych"
Dodany przez admin dnia 26.05.2014
W czwartek 22 maja 2014r. uczniowie kl. IIIa oraz IIIc wybrali się na wycieczkę do "Kręgów Kamiennych" w Odrach. Opiekę nad dziećmi pełniły wychowawczynie Mirosława Knitter i Maria Łangowska oraz Barbara Lewandowska i Maria Brzezińska. Obie klasy w bieżącym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną "Ja w świecie przyrody", stąd zainteresowanie tym osobliwym miejscem słynącym odkryć archeologicznych oraz wartości przyrodniczych. W rezerwacie znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnicę 15 m, a największy 33 m. Oprócz kręgów znajduje się 30 kurhanów. Najpierw powitała nas pani Zofia Breske, która przedstawiła historię rezerwatu oraz opowiedziała o jego walorach przyrodniczych.
Pełna Treść
Kl. IIIa i IIIc w "Kręgach Kamiennych"
W czwartek 22 maja 2014r. uczniowie kl. IIIa oraz IIIc wybrali się na wycieczkę do "Kręgów Kamiennych" w Odrach. Opiekę nad dziećmi pełniły wychowawczynie Mirosława Knitter i Maria Łangowska oraz Barbara Lewandowska i Maria Brzezińska. Obie klasy w bieżącym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną "Ja w świecie przyrody", stąd zainteresowanie tym osobliwym miejscem słynącym odkryć archeologicznych oraz wartości przyrodniczych. W rezerwacie znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnicę 15 m, a największy 33 m. Oprócz kręgów znajduje się 30 kurhanów. Najpierw powitała nas pani Zofia Breske, która przedstawiła historię rezerwatu oraz opowiedziała o jego walorach przyrodniczych. Pogoda tego dnia sprzyjała spacerom, toteż wyruszyliśmy "w las", by obejść cmentarzysko. Byliśmy przygotowani do prowadzenia obserwacji przyrodniczych, zabraliśmy lupy i uważnie przyglądaliśmy się mchom oraz różnym porostom naskalnym. Jak dowiedzieliśmy się niektóre z nich żyją kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat. Podczas wędrówki zatrzymywaliśmy się przy tablicach informacyjnych i czytaliśmy podane wiadomości. Okazało się, że na terenie rezerwatu żyją także zwierzęta. Słyszeliśmy śpiew wielu ptaków i zobaczyliśmy padalca, który pełzał prawie pod naszymi nogami. Nieco strudzeni zjedliśmy śniadanie na łonie natury - było podwójnie smaczne. Następnie postanowiliśmy utrwalić uroki tego magicznego miejsca w pracach plastycznych. Na koniec niektórzy uczniowie kupili sobie pamiątkę, np. figurkę z darów lasu lub widokówkę, inni robili pamiątkowe zdjęcia w towarzystwie koleżanek i kolegów. Wycieczkę uważamy za odkrywczą i ciekawą.
Cmentarzysko w Odrach to największy tego typu obiekt na terenie Polski. Cieszymy się, że jest tak blisko i że udało nam się go zwiedzić.
wych. kl.IIIa M. Knitter
wych. kl. IIIc M. Łangowska