Warsztaty garncarskie kl. IIb i IIc w Ośrodku Kultury
Dodany przez admin dnia 21.05.2019
W piątek 17 maja 2019r. uczniowie klasy II b i II c wybrali się do Ośrodka Kultury w Czersku na warsztaty lepienia z gliny. Były one kolejnym zajęciem artystycznym w związku z realizowaną przez obie klasy innowacją pedagogiczną „Ja w świecie sztuki”. Przewodniczkami i instruktorkami w nowej dziedzinie sztuki były nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku - pani Aleksandra Grzelak i pani Aleksandra Bernady. Obie panie szczegółowo, krok po kroku zapoznawały dzieci z kolejnymi etapami zadaniowymi. Tworzenie w glinie jest interesujące i inspirujące każdego - małego i dużego, daje szerokie możliwości artystyczne, działa relaksująco i wyciszająco, toteż postanowiliśmy to sprawdzić. Najpierw uczniowie obejrzeli wystawę ceramicznych prac.
Pełna Treść
Warsztaty garncarskie kl. IIb i IIc w Ośrodku Kultury
W piątek 17 maja 2019r. uczniowie klasy II b i II c wybrali się do Ośrodka Kultury w Czersku na warsztaty lepienia z gliny. Były one kolejnym zajęciem artystycznym w związku z realizowaną przez obie klasy innowacją pedagogiczną „Ja w świecie sztuki”. Przewodniczkami i instruktorkami w nowej dziedzinie sztuki były nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku - pani Aleksandra Grzelak i pani Aleksandra Bernady. Obie panie szczegółowo, krok po kroku zapoznawały dzieci z kolejnymi etapami zadaniowymi. Tworzenie w glinie jest interesujące i inspirujące każdego - małego i dużego, daje szerokie możliwości artystyczne, działa relaksująco i wyciszająco, toteż postanowiliśmy to sprawdzić. Najpierw uczniowie obejrzeli wystawę ceramicznych prac. Następnie uważnie patrzyli jak należy przygotować glinę do pracy. Potem każdy zmiękczał dla siebie glinianą masę, tworząc z niej kulę - ujarzmienie gliny okazało się nie lada wyzwaniem. Wreszcie korzystając ze sprawności własnych rąk dzieci zaczęły lepić różne przedmioty, np. kubki, koszyki, różyczki, ludziki, zwierzątka. Wykonywaliśmy też naczynia na kole garncarskim. Nie było to łatwe zadanie, ale dzięki pomocy instruktorek i wolontariuszy daliśmy radę i stworzyliśmy sporo miseczek. Trochę pobrudziliśmy się, ale zabawa była udana, angażowała uwagę oraz ćwiczyła precyzję. Nasze wytwory pozostawiliśmy do wyschnięcia, by w pełni podziwiać końcowy efekt.
Zajęcia lepienia z gliny bardzo aktywizowały dzieci, uczyły cierpliwości, rozwijały pomysłowość, sprawność manualną oraz wyobraźnię twórczą. Minęły szybko, ale pozwoliły uwolnić emocje i przeżyć radość z tworzenia. Każdy bowiem odniósł sukces w swoim działaniu, bo wykonał własne ceramiczne dzieło sztuki.
Szczególne podziękowania składamy p. Oli Grzelak i p. Oli Bernady oraz wolontariuszom z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku za prowadzenie warsztatów oraz Ośrodkowi Kultury za współpracę.
Mirosława Knitter
Maria Łangowska