Uczniowie kl. IIb i IIc na warsztatach w Ośrodku Kultury
Dodany przez admin dnia 03.04.2019
W poniedziałek 1 kwietnia 2019r. uczniowie z klasy II b i II c wraz z wychowawczyniami i p. Darią Śliwińską wybrali się do Ośrodka Kultury w Czersku na spotkanie z historią i kulturą Ziemi Zaborskiej. To kolejne zadanie objęte realizowaną przez obie klasy innowacją pedagogiczną „Ja w świecie sztuki”. Zajęcia prowadził instruktor, p. Krzysztof Gradowski, znawca i pasjonat Kaszub pracujący na co dzień w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. W interesującej formie aktywizującej dzieci opowiadał o przedmiotach, które były używane w czasach młodości ich pradziadków. Po kolei pokazywał zaintrygowanym uczniom przedmioty przywiezione w dwóch tajemniczych walizkach.
Pełna Treść

Uczniowie kl. IIb i IIc na warsztatach w Ośrodku Kultury – spotkanie z historią i kulturą Ziemi Zaborskiej

W poniedziałek 1 kwietnia 2019r. uczniowie z klasy II b i II c wraz z wychowawczyniami i p. Darią Śliwińską wybrali się do Ośrodka Kultury w Czersku na spotkanie z historią i kulturą Ziemi Zaborskiej. To kolejne zadanie objęte realizowaną przez obie klasy innowacją pedagogiczną „Ja w świecie sztuki”. Zajęcia prowadził instruktor, p. Krzysztof Gradowski, znawca i pasjonat Kaszub pracujący na co dzień w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. W interesującej formie aktywizującej dzieci opowiadał o przedmiotach, które były używane w czasach młodości ich pradziadków. Po kolei pokazywał zaintrygowanym uczniom przedmioty przywiezione w dwóch tajemniczych walizkach. Dzieci naprowadzane opowiadaną z humorem historią z życia dawnych mieszkańców Kaszub próbowały odgadnąć przeznaczenie danej rzeczy. Było przy tym dużo uśmiechu, zabawy i trochę grozy. Pojawiły się: chruściana miotła, „piesek” do zdejmowania butów, sokownik, syfon, telefon z tarczą, lokówka na piękne loki, maszynka do strzyżenia włosów, trójwymiarowy obraz, lewatywa – w razie bólu brzucha, basen i kaczka – w przypadku choroby, żelazko z duszą – by spodnie były „na kant”. Dzieci brały czynny udział w demonstracji praktycznego korzystania z pokazywanych przedmiotów. Wszystkie eksponaty zostały przywiezione z Chaty Kaszubskiej w Brusach Jagliach. Stanowiły one zaledwie część zbiorów etnograficznych poświęconych gospodarstwu domowemu. W ten sposób uczniowie zostali zachęceni do odwiedzenia muzeum i zapoznania się z wystawą pozostałych pamiątek związanych z historią i kulturą Ziemi Zaborskiej. Jako że Kaszubi nie tylko pracą żyli, pan Krzysztof uczył dzieci popularnego tańca „Szewiec”. Wszyscy starali się jak najdokładniej naśladować ruchy, gesty i kroki instruktora. To nic, że nie zawsze udawało się zadowolić pana Krzysia, ale wytrwałość i zapał przyniosły efekt. Ostatecznie „Szewca” zatańczyliśmy poprawnie. Podsumowaniem zajęć był quiz sprawdzający zapamiętane informacje - zdaliśmy go na piątkę.
Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi Gradowskiemu za humorystyczne i życzliwe podejście do małych uczestników spotkania oraz Ośrodkowi Kultury w Czersku za udostępnienie sali.
Mirosława Knitter
Maria Łangowska