Bezpieczny internet
Dodany przez admin dnia 08.02.2010

Bezpieczny Internet

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dlatego też kilka słów na jego temat.
Z Internetu korzystamy codziennie. W szkole znajdują się pracownie umożliwiające korzystanie z komputerów podłączonych do sieci, a wielu osób posiada dostęp do Internetu w domu. Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do Internetu można wyszukać informacje potrzebne do tego, aby przygotować się do lekcji lub rozwijać własne zainteresowania. Ułatwia on także nawiązywanie kontaktów i komunikację ze znajomymi poprzez portale społecznościowe, pocztę czy komunikatory.
Pełna Treść

Bezpieczny Internet

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dlatego też kilka słów na jego temat.
Z Internetu korzystamy codziennie. W szkole znajdują się pracownie umożliwiające korzystanie z komputerów podłączonych do sieci, a wielu osób posiada dostęp do Internetu w domu. Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do Internetu można wyszukać informacje potrzebne do tego, aby przygotować się do lekcji lub rozwijać własne zainteresowania. Ułatwia on także nawiązywanie kontaktów i komunikację ze znajomymi poprzez portale społecznościowe, pocztę czy komunikatory. Często Internet wykorzystywany jest w celach rozrywkowych. Dzięki niemu możemy grać w gry, słuchać muzyki i oglądać filmy. Korzystając z możliwości, które daje Internet należy pamiętać o zagrożeniach na które mogą być narażone osoby korzystające z sieci. Inne osoby mogą wyłudzić wasze dane osobowe i wykorzystać je ze szkodą dla was. Poważnym zagrożeniem jest cyberprzemoc oraz narażenie dzieci na kontakt z niebezpiecznymi, nie przeznaczonymi dla nich treściami. W czasie korzystania z Internetu należy zabezpieczyć swój komputer przed zarażeniem go złośliwym oprogramowaniem. Aby bezpiecznie korzystać z Internetu, należy przestrzegłaś zasad wymienionych poniżej.
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, a unikniesz zagrożeń w Internecie:
  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 - lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy sms. Kiedy klikniesz "wyślij", nie można już tego cofnąć.
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywana brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.