Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Brak aktualizacji strony od 591 dni.    
Kujon
» czerwiec 2011
» grudzień 2010
» grudzień 2009
» październik 2009
» kwiecień 2005
» marzec 2005
» styczeń-luty 2005
» grudzień 2004
» listopad 2004
» kwiecień 2004
» kwiecień 2002
» marzec 2002
 Gazetka Szkolna "KUJON"
Kujon 7

Kujon


Wydanie 7
marzec 2002




WITAJCIE !

Słonko tak wspaniale przygrzało. Wiosna chyba już postanowiła do nas zawitać, a w naszej szkole jak zwykle dużo pracy. W dzisiejszym numerze m.in. będziecie mogli przeczytać recenzję z filmu pt. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny'', zapoznać się z wynikami konkursu recytatorskiego, dowiedzieć się jakie symboliczne znaczenie mają przedmioty pojawiające się na świątecznym stole. Życzymy przyjemnej lektury.

KUJONEK


AKTUALNOŚCI SZKOLNE

¤ 14 marca 2002 roku naszą szkołę odwiedzi ks.bp. Piotr Krupa, który wraz z ks.prał. Henrykiem Kotlengą i pozostałymi gośćmi obejrzy przygotowany przez nauczycieli i uczniów program artystyczny dotyczący historii i życia szkoły. Wyjątkowy Gość spotka się również z gronem nauczycielskim. Wypada mieć nadzieję, że nie będzie to jedyne spotkanie i ks.biskup ponownie zagości w naszych skromnych progach. Najmłodsze dzieci z klas I-III skorzystają ze szczególnej okazji bliższego poznania Duszpasterza Diecezji Pelplińskiej w Czwartek 14 marca o godzinie 1200 w tutejszym kościele. Serdecznie zapraszamy.
¤ Jak zauważyliście w naszych klasach pojawiły się tabliczki z kolorową skalą wzrostu, numerami zostały także oznaczone ławki i krzesła. Wszystko to po to, aby przeciwdziałać powstawaniu wad postawy. Wiadomo przecież jak ważny jest właściwy dobór stanowiska pracy czy to w szkole, czy w domu. Owe tajemnicze numery pomogą wam to osiągnąć. Wystarczy zmierzyć swój wzrost przy pomocy kolorowej skali, która jednocześnie wskaże, który numer krzesła i ławki należy wybrać. Jeśli nie znajdziemy mebli z "naszym" numerem, starajmy się zająć stanowisko pracy o jeden numer większe. Bardzo ważne, aby sprawdzić czy krzesło i stolik mają ten sam numer. Pamiętajcie o ogólnej zasadzie: "lepiej siedzieć za wysoko niż za nisko".


WIELKANOC TUŻ, TUŻ ...

    Wszyscy oczekujemy na Święta. Zanim jednak zabrzmi radosne Alleluja i posypią się skorupki tłuczonych jajek czeka nas święte Triduum Paschalne. Obejmuje ono trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia.

Wielki Czwartek

    W godzinach wieczornych odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, w której wspominamy ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. Po homilii w wielu kościołach następuje obrzęd obmywania nóg za przykładem Jezusa, który podobnie uczynił swoim uczniom. Po mszy świętej kapłan przenosi Najświętszy Sakrament w procesji do tzw. ciemnicy. Tam wierni trwają przy Jezusie modlącym się przed swoją męką. Następnie obnaża się ołtarz i zasłania krzyże.

Wielki Piątek

    W tym dniu zgodnie z tradycją Kościół nie sprawuje mszy świętej. Późnym popołudniem sprawowana jest liturgia na cześć Męki Pańskiej składająca się z czterech części. LITURGII SŁOWA, ADORACJI KRZYŻA, KOMUNI ŚWIĘTEJ I PRZENIESIENIA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO GROBU PAŃSKIEGO.

Wielka Sobota

    W Wielką Sobotę centralnym miejscem w kościele jest Grób Pański, przy którym wierni rozważają mękę i śmierć Chrystusa. Ołtarz główny pozostaje nadal obnażony. W ciągu dnia w kościołach święci się pokarmy na stół wielkanocny. W późnych godzinach wieczornych odbywają się obrzędy Ognia, Światła i Wody, a bezpośrednio po nich rozpoczyna się radość wielkanocna która trwa przez 50 dni.

Czy wiesz, że...

BARANEK WIELKANOCNY jest symbolem Jezusa, który wylał za nas swoją krew a św. Jan Chrzciciel powiedział: " Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata". Baranek wielkanocny ma chorągiew na znak zwycięstwa.
PASCHAŁ to wielkanocna świeca symbolizująca Chrystusa, który powiedział o sobie :" Ja jestem światłością świata". Słowo "pascha" czyli wyjście oznacza żydowskie święto obchodzone na pamiątkę cudownego wyjścia z niewoli egipskiej.
KURCZĘTA, które przebijając skorupkę jajka wydostają się na świat przypominają Jezusa wychodzącego z grobu.
PISANKI to pięknie zdobione jajka wyobrażające radosne zwycięstwo życia nad śmiercią.

J. Jażdżewska

GORĄCY TEMAT

     Obecnie jednym z najczęstszych tematów pojawiającym się w naszych rozmowach, czy to na przerwach, czy na spotkaniach poza szkołą, jest film "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Był on bardzo oczekiwany przede wszystkim przez fanów Harrego, ale nie tylko. Polska premiera filmu odbyła się 18.01.2002. W postać głównego bohatera wcielił się angielski chłopiec Daniel Radcliffe. Zresztą pozostali aktorzy to także Anglicy - tak życzyła sobie autorka książki. Aktorzy bardzo dobrze odgrywali swoje role, byli tacy jak ich sobie wyobrażaliśmy. Podczas oglądania czuliśmy się tak jakbyśmy byli w Hogwarcie a efekty specjalne bardzo nas zafascynowały.
     Naszym zdaniem film był ciekawy, chociaż nie ukazał wszystkiego co opisane jest w książce. Wiadomo, że film musiałby trwać o wiele dłużej niż dwie i pół godziny, gdyż książka ma 350 stron. Mimo to film zdobył dużą popularność wśród widzów, oglądają go ludzie starsi, młodzież i maluchy. Można by rzec, że jest to film dla całej rodziny. Niestety popularność tego filmu nie znalazła odzwierciedlenia w tegorocznych nominacjach Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oskarów. Film o Potterze został zdeklasowany przez inną super produkcję "Władcę Pierścieni", czego w żaden sposób nie mogą zrozumieć fani Harrego, my zresztą też. Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" i czekamy na następną część.
     Przypominamy film można obejrzeć w sobotę i niedzielę w Domu Kultury o godzinie 1700.

Jakub Przytarski, Karol Spica

SZKOLNE KOŁO PCK

Jeśli jesteś zdrowym czło- wiekiem, który nagle doznał urazu lub zachorował to jesteś poszkodowanym, któremu należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy.

OMDLENIE - czyli krótkotrwała utrata przytomności.
Twój kolega nagle osuwa się na ziemię, ale oddech i tętno jest zachowane:
- połóż kolegę na plecach i unieś nogi powyżej serca,
- głowę odchyl na bok,
- zapewnij dostęp świeżego powietrza.
RANY I STŁUCZENIA- to najczęstsze uszkodzenia ciała.
Twój kolega przewrócił się na boisku podczas gry w piłkę i zranił kolano. Rana boli, krwawi i jest brudna:
- obmyj nogę i jej okolice,
- nałóż gazę lub czystą tkaninę,
- nie dotykaj jej palcami.
KRWAWIENIE Z NOSA - zdarza się często w szkole w wyniku uderzenia lub nawet bójki koleżeńskiej:
- posadź kolegę z głową pochyloną do przodu,
- lekko zaciśnij nozdrza,
- na grzbiet nosa i kark połóż zimny okład.
OPARZENIE Kolega wylał na ciebie w stołówce talerz gorącej zupy:
- zdejmij ubranie,
- schłodź oparzoną część ciała pod bieżącą wodą lub zanurz w wodzie,
- po schłodzeniu przykryj gazą lub czystą tkaniną.

G. Gromowski

KĄCIK ŁASUCHA

W naszym kąciku w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi przedstawimy dwa przepisy na potrawy typowo wielkanocne.

Żurek wielkanocny

Przygotuj: 2 szklanki esencjonalnego wywaru z jarzyn, 1,5 l wywaru z szynki, 2-3 ząbki czosnku, majeranek, chrzan, sól, zakwas żuru (około 0,5 l na 1 l wywaru).
Dodatki: trochę szynki, kiełbasy lub chudego boczku, jaja ugotowane na twardo (0,5 jaja na porcję).
Wykonanie: oba wywary połączyć w dużym garnku, dodać zmiażdżony czosnek, łyżkę majeranku, doprowadzić wszystko do wrzenia i wlać żur. Do takiego żuru dodajesz dwie łyżeczki świeżo startego chrzanu, wszystko dokładnie mieszasz, solisz do smaku i gotujesz parę minut. Do wazy wsypujesz pokrojone w kostkę wędliny - szynkę, kiełbasę, chudy boczek
- dodajesz jajka na twardo pokrojone na szóstki bądź ósemki. Zalewasz to wszystko wrzącym żurem i podajesz na stół.

Pascha

Składniki: 75 dag mielonego twarogu, 15 dag masła, szklanka śmietanki 30%, 5 żółtek, 5 łyżek cukru, cukier waniliowy, 10 dag rodzynek, 10 dag orzechów włoskich, 5 dag migdałów, 5 dag smażonej skórki pomarańczowej.
Wykonanie: żółtka utrzeć z cukrem na kogel-mogel. Masło utrzeć z twarogiem i dodawać po trochę piany z żółtek i śmietany. Miksować osiem minut aż masa będzie gładka. Przygotować bakalie - rodzynki sparzyć i osączyć, migdały sparzyć, obrać i drobno posiekać, orzechy i skórkę posiekać. Wymieszać bakalie z masą serową. Podłużną formę do ciast wyłożyć podwójną warstwą gazy, wypełnić masą serową, owinąć, obciążyć deseczką. Wstawić do lodówki przynajmniej na kilka godzin. Przed podaniem wyłożyć paschę na półmisek i polać rozpuszczoną czekoladą.


Zespół redakcyjny "KUJONA": N.Ciuk, M.Pozorska, A.Chmist, A.Borowiak, K.Gryga, A.Talaśka, Sz.Duraj, T.Fryzowski.
Opiekun: K.Ebertowska.
Podręczniki
Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
Oddziały zerowe
Klasy 1-8 (do kupienia)
Dla rodzica
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
W D Ż
Menu
Komunikaty dyrektora
NAUKA w SP1
DLA RODZICÓW
DLA NAUCZYCIELI
PANEL INFORMACYJNY
DLA ÓSMOKLASISTY

Deklaracja dostępności

Menu obiadowe

Prawo szkolne
O szkole
Czersk i okolice
Stowarzyszenie

SU
ZHP
Pedagog i psycholog
Logopeda
Rzecznik Praw Ucznia
Rycerstwo

Zajęcia pozalekcyjne
Kategorie newsów
Terminarz 2021/2022
Sukcesy i uroczystości

Promocja Zdrowia
Ekologia
Sport
Żeglarstwo
Języki obce i regionalne
Biblioteka
Świetlica

Opracowania n-li
Plan lekcji

Najlepsi uczniowie
Gazetka szkolna
Rozrywka
Różne
Dla ucznia
Regulaminy
Konkursy 2020/2021

Zadania i ćwiczenia:
Zadania interaktywne

Przedmioty
Technika:
Technika (K.Mróz)

Historia:
Historia (M.Talewski)
Nasze Konkursy
Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

REGULAMIN
Wyniki poprzednich edycji konkursu:
rok 2022
rok 2021
rok 2020
rok 2019
rok 2018
rok 2017
rok 2016
rok 2015
rok 2014
rok 2013
rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009
rok 2008
rok 2007
rok 2006
80576410 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
Theme Designed by: Brimstone