Poniedziałek, 16 września 2019 r. Do WAKACJI tylko 284 dni.
Konkurs religijny
Dnia 23.03.07 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu religijnego dla klas VI
pt. "ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ"

Komisja, w skład której wchodzili: pani Maria Gerowska i ks. Marcin Miotk wytypowała zwycięzców.
I miejsce zajął Maciej Jażdżewski z klasy VI a,
II miejsce zajęła Agata Babinska również z klasy VI a,
III miejsce przypadło Annie Pozorskiej z klasy VI f.
GRATULACJE!!!

Pracę Macieja i Agaty można przeczytać poniżej.
Miłej lektury!
Sonia Babinska

Maciej Jażdżewski
im. Janusza Korczaka w Czersku
klasa VIa

"Zło dobrem zwyciężaj"

Piątek, 3 marca 2007 r.

Kartka z pamiętnika

Słyszę dzwoniący budzik, wstaję i myślę sobie: "O rany! Już siódma!" Niestety, ale dziś kolejny dzień szkoły. Szybko się ubieram, myję się, jem śniadanie i wychodzę z domu. O nie! Zapomniałem zabrać kanapki. Zawracam i biorę kanapki ze stołu. Biegnę, żeby zdążyć do szkoły. W szkole, jak zawsze, spotykam przyjaciół.
Pierwsza i druga godzina przeleciały, jak zwykle. Jednak na następnej przerwie zdarza się coś niesamowitego. Kolega mówi mi, że kilku moich najlepszych przyjaciół opowiada o mnie jakieś dziwne i nieprawdziwe rzeczy.
Kiedy usłyszałem, co mówili na mój temat, byłem zaskoczony. To były straszne kłamstwa. Do domu wróciłem zdenerwowany. Zastanawiałem się, co mam zrobić? Czy potrafię im to wybaczyć? Wieczorem przypomniał mi się pewien fragment z "Pisma Świętego", który mówi o przebaczaniu: "Wtedy Piotr podszedł do Niego i zapytał:
- Panie, ile razy mam przebaczyć jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?
Czy aż siedem razy?
- Nie mówię Ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem
razy".
Pomyślałem wtedy, że znalazłem rozwiązanie. Następnego dnia z radością poszedłem do szkoły. Moim przyjaciołom, którzy mnie obmawiali, powiedziałem, że dowiedziałem się o wszystkim, co wymyślili na mój temat.
Wówczas zawstydzili się bardzo i zaczęli przepraszać. Po raz kolejny przypomniał mi się tekst z "Pisma Świętego". Po chwili przyjąłem przeprosiny. Pomyślałem wtedy, że jeśli Jan Paweł II przebaczył swojemu niedoszłemu zabójcy, to moim obowiązkiem jest przebaczyć moim przyjaciołom. Od teraz wiem, że powinno się: "Zło dobrem zwyciężać.

Agata Babińska Szkoła Podstawowa nr 1

"ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ"

Zdenerwowałam się! Klaudia powierzyła mi tajemnicę... Prosiła mnie, abym o niej nikomu nie mówiła.Moja przyjaciółka Kasia chciała, abym jej ja. zdradziła, obraziła się, bo tego nie zrobiłam. Zaczęła mnie przezywać. Było mi przykro. Chciałam jej dac popalić za te przezwiska, ale zacisnęłam zęby...
Nie wiedziałam, czy dobrze zrobiłam... Chyba jednak należała jej się nauczka! Zdecydowałam sięnapisac list do mojej koleżanki, która.poznałam podczas pobytu na rekolekcjach i poprosić jąo radę. Napisałam jej o swoich wątpliwościach. Niebawem dostałam odpowiedz o następującej treści:

Tczew,18 marca 2007r.

Droga Agato!

Przysyłam pozdrowienia dla całej Twojej rodzinki! Dziękuję za list! Kiedy go dostałam, jeszcze tego samego dnia napisałam odpowiedź.
Pamięłasznasze przedostatnie rekolekcje? Kleryk Marek na swojej konferencji czytał nam tekst z Pisma św. Oto jego fragment: " Nikomu złem za zła nie odpłacajcie.

Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi" (Rz 12,17)
Widzisz, już masz odpowiedź na swoje pytanie! Mam nadzieję, że pogodzisz się z Twoją przyjaciółką oraz będziesz pamiętać, że nie należy złem za zło odpłacać!
Natomiast Twoja przyjaciółka powinna to zrozumieć!

Marlena

Następnego dnia porozmawiałam z Kasią i się pogodziłyśmy. Wytłumaczyłam jej, że zależy mi na jej przyjaźni, ale nie mogę zawieść innych, którzy mi zaufali.
Poza tym prawdziwy przyjaciel powinien to zrozumieć.