Dziewczęta z VIf prelegentkami na Olimpiadzie Mediewistycznej
DZIEWCZĘTA Z VI F PRELEGENTKAMI NA OLIMPIADZIE MEDIEWISTYCZNEJ
Słyszeliście o św. Stanisławie ze Szczepanowa? Obiło się Wam coś o uszy? Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem z tą postacią, bo wokół biskupa Stanisława ze Szczepanowa narosło wiele kontrowersji. Wiadomo na pewno, że zginął śmiercią męczeńską. Okrutnie został zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego - Szczodrego podczas prowadzenia mszy świętej na Skałce w Krakowie. Dlaczego? Tajemnicza sprawa! Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik albo książek współczesnych autorów.
21 kwietnia br. uczennice klasy VI f : Zuzanna Lamczyk, Wanesa Buza, Agnieszka Kręska wystąpiły z odczytem pt. "Spór o świętego Stanisława" na X Olimpiadzie Mediewistycznej organizowanej przez Liceum Ogólnokształcące im. Wincentego Pola w Czersku. Wystąpienie urozmaiciły prezentacją multimedialną (wersja poszerzona), którą przygotowały na Szkolny Wielki Konkurs Patriotyczno - Religijny "Chrzest Polski i jego wpływ na dzieje Ojczyzny." Dziewczęta zaprezentowały się znakomicie przed znawcami średniowiecza - wyznaje Hieronim Kucharski (sekretarz Olimpiady, historyk LO w Czersku). Prof. Sobiesław Szybkowski (UG), nauczyciele i młodzi mediewiści gromkimi owacjami nagrodzili wystąpienia szóstoklasistek.
Dziś prelegentki zapraszają wraz z wychowawczynią ( Maria Gajewska) do obejrzenia pokazu slajdów w myśl słów Cycerona "Historia magistra vitae est." Poznawajmy historię, uczmy się, że każde wydarzenie ma przyczynę w przeszłości i skutek w przyszłości.
Cofnijmy się zatem w czasie i towarzyszmy przez chwilę chłopcu, który został biskupem, świętym i pierwszorzędnym patronem Polski.
Tekst: Maria Gajewska
Zdjęcia: Karolina Bloch
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku