Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Brak aktualizacji strony od 592 dni.    
Newsy
Kategorie
» Konkursy
  - Matemat. i informat.
  - Przyrodnicze
  - Humanistyczne
  - Artystyczne
  - Inne
» Zawody sportowe
» Projekty
» Wycieczki
» Uroczystości i imprezy
» Profilaktyka
» Zajęcia otwarte
» Różne
VIf z wizytą u biskupa pelplińskiego

ZWYCIĘZCY WIELKIEGO KONKURSU RELIGIJNO - PATRIOTYCZNEGO U BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

19 kwietnia br. wyruszyliśmy (VI F z SP1 Czersk) na wycieczkę do Pelplina. Wygraliśmy tę nagrodę w Wielkim Konkursie Religijno-Patriotycznym" Chrzest Polski i jego wpływ na naszą Ojczyznę", który zorganizowały nauczycielki religii z naszej szkoły.
W drodze pani Sonia Babinska (katechetka) opowiadała nam historię miejsc, które mieliśmy zobaczyć. Zaciekawieni nie mogliśmy się doczekać widoku Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ale o katedrze to na koniec!
Kiedy dotarliśmy do Pelplina, przywitaliśmy się z klerykiem Wiesławem Dylewskim. W tym dniu pełnił rolę naszego przewodnika po stolicy biskupiej. Najpierw zabrał nas do Muzeum Diecezjalnego. Zobaczyliśmy tam zbiory średniowieczne (rzeźby, obrazy, monstrancje, tkaniny) i nowożytne (sztuka współczesna). Największe wrażenie zrobiła na nas Biblia Gutenberga. Podziwialiśmy gotycką czcionkę, którą została zapisana. Miała ona majestatyczny wygląd. Mieliśmy okazję widzieć oryginał Biblii a nie faksymile (kopię). Na 46 stronie egzemplarza znajdował się ślad od tuszu po przewróconej czcionce, która wypadła zecerowi (osoba kompletująca stronę z liter) z ręki na arkusz papieru. Szkoda tylko, że nie zobaczyliśmy miejsca, w którym przechowuje się na co dzień ten cenny starodruk.
Następnie udaliśmy się na spotkanie z biskupem Ryszardem Kasyną. Tu dołączył do nas ks. proboszcz Zbigniew Straszewski. Kiedy przekraczaliśmy progi Pałacu Biskupiego, serca biły nam mocno. Ks. Marcin Kunda - sekretarz biskupa zaprosił nas do salonu. Usiedliśmy na antycznych kanapach i w skupieniu oczekiwaliśmy biskupa. Po chwili do pokoju wszedł duchowny ubrany w czarną sutannę z purpurową peleryną na ramionach i piuską na głowie. Wstaliśmy i nie mogliśmy oderwać wzroku od jego uśmiechniętej twarzy. Podszedł do każdego z nas i uścisnął dłoń. Ten gest przywitania sprawił, że poczuliśmy się ważni i docenieni. Szybko nawiązaliśmy rozmowę. Opowiadaliśmy o sobie, klasie, szkole, a ks. biskup o pracy duszpasterskiej. Na zakończenie wizyty ks. biskup udzielił nam błogosławieństwa i podarował na pamiątkę obrazki święte.
Po wyjściu z pałacu udaliśmy się kwiecistymi alejkami do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie czekał na nas ks. rektor Wojciech Pikor. Wyjaśnił nam, jakie warunki musi spełnić kandydat do seminarium oraz przeprowadził krótki test z wiedzy o biskupie Stanisławie ze Szczepanowa ( bohater naszej prezentacji). Zdaliśmy go celująco. Ksiądz rektor wyznał, że obok historii, lubi prace w ogrodzie i kibicuje FC Barcelonie. W podarunku ofiarował nam po egzemplarzu kleryckiego pisma "Spojrzenia" i zaprosił na obiad do tzw. Sali Jana III Sobieskiego.
Zasiedliśmy przy stołach, przy których biesiadował zwycięzca spod Wiednia (bohater naszej kroniki) i zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku poszliśmy do audytorium na projekcję filmu o seminarium, w którym ku naszemu zdziwieniu wystąpił ksiądz Marek Chmist - brat Szczepana naszego kolegi z klasy.
Przedostatnim punktem programu były odwiedziny Radia Głos. Weszliśmy do studia nagraniowego i poznaliśmy ks. wicedyrektora Zbigniewa Gełdona. Ks. redaktor opowiedział nam historię rozgłośni, pokazał studio nagraniowe i newsroom. Zachęcił do eksperymentowania z dźwiękami, nagrywania własnych słuchowisk oraz muzykowania.
Wycieczkę zakończyliśmy w katedrze. Kleryk Wiesław jako pierwsze pokazał organy i sklepienia. Później podziwialiśmy ołtarz główny i relikwiarz. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy dębowych stallach. Każdy chciał zasiąść na miejscu zakonnika i odnaleźć znak snycerski. Po stallach zobaczyliśmy Biblię Pauperum (dla ubogich, w obrazkach), krypty i groby. Jako ostatnie były krużganki.
W drodze powrotnej do Czerska wspięliśmy się na Górkę Papieską. Poczuwszy się przez moment bliżej nieba, wróciliśmy do domów.
Matka Teresa z Kalkuty uważała, że w życzliwości urzeczywistnia się Dobra Nowina Jezusa i apelowała do swych towarzyszek: "Uśmiech jest początkiem miłości. Bądźcie życzliwe i miłosierne. Nie pozwólcie, by ten, kto do was przyszedł, opuszczał was, nie czując, że jest lepszy i szczęśliwy."
Wszystkim, których spotkaliśmy w Pelplinie, składamy najserdeczniejsze podziękowania. Wasza życzliwość, otwartość, pogoda ducha udzieliły się nam. Mamy nadzieję, że z nas będą promieniowały na zewnątrz.

Tekst: VI F pod opieką Marii Gajewskiej
Zdjęcia: Bernadeta Rostankowska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci
przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku
 Komentarze
Brak komentarzy.
 Skomentuj
Zaloguj się, by móc dodawać komentarze.
 Ocena
Tylko członkowie mogą oceniać wpisy.

By ocenić wpis, zaloguj się. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zarejestruj się.

Twoja ocena została opublikowana.
Podręczniki
Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
Oddziały zerowe
Klasy 1-8 (do kupienia)
Dla rodzica
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
W D Ż
Menu
Komunikaty dyrektora
NAUKA w SP1
DLA RODZICÓW
DLA NAUCZYCIELI
PANEL INFORMACYJNY
DLA ÓSMOKLASISTY

Deklaracja dostępności

Menu obiadowe

Prawo szkolne
O szkole
Czersk i okolice
Stowarzyszenie

SU
ZHP
Pedagog i psycholog
Logopeda
Rzecznik Praw Ucznia
Rycerstwo

Zajęcia pozalekcyjne
Kategorie newsów
Terminarz 2021/2022
Sukcesy i uroczystości

Promocja Zdrowia
Ekologia
Sport
Żeglarstwo
Języki obce i regionalne
Biblioteka
Świetlica

Opracowania n-li
Plan lekcji

Najlepsi uczniowie
Gazetka szkolna
Rozrywka
Różne
Dla ucznia
Regulaminy
Konkursy 2020/2021

Zadania i ćwiczenia:
Zadania interaktywne

Przedmioty
Technika:
Technika (K.Mróz)

Historia:
Historia (M.Talewski)
Nasze Konkursy
Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

REGULAMIN
Wyniki poprzednich edycji konkursu:
rok 2022
rok 2021
rok 2020
rok 2019
rok 2018
rok 2017
rok 2016
rok 2015
rok 2014
rok 2013
rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009
rok 2008
rok 2007
rok 2006
80585481 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
Theme Designed by: Brimstone