„WSZĘDZIE DOBRZE, ALE W DOMU NAJLEPIEJ”
SPEKTAKL GRUPY TEATRALNEJ Z SP1 CZERSK
„Bajka o tekturowym miasteczku” według scenariusza Agnieszki Radkowskiej doczekała się kolejnej realizacji. Koło teatralne prowadzone przez panią Beatę Drewczynską dokonało przeróbki scenariusza i wystawiło ją pod tytułem „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.”
Bohaterem przedstawienia jest mistrz Igiełka, który powołuje nie świat z papieru (jak w oryginale), lecz po prostu z płótna i szybko się nim nudzi. Szczególnie imponująco wygląda scena, kiedy jego ludziki (aktorzy ubrani w srebrno-czarne stroje) pojawiają się w szeregu z zawieszonymi przy nadgarstkach sznureczkami i zaczynają nimi poruszać jak marionetki, aby zerwać je i zaznać szczęścia w nieznanym lepszym świecie. Uroku scenie dodaje śpiew Laury Drewczynskiej, która z przejęciem wykonuje „Piosenkę drewnianych lalek”.
Na uznanie zasługuje także dopracowany choreograficznie akt, w którym „cudeńka” mistrza Igiełki niczym marżonetki maszerując, opuszczają dom w rytmie piosenki „Orkiestry dęte”. Znane „Pa pa pa, pa ra pa pa…” brawurowo wykonuje tu Monika Janikowska.
Widzowie z entuzjazmem reagują zaś na układ taneczny do piosenki „ Chocolate choco choco”, który ludziki wykonują w Słodkowie.
W Leniuchowie reżyserka sztuki pani Beata Drewczynska zaskakuje odbiorców kolejny raz, wprowadzając komiczną prezentację multimedialną do wiersza Jana Brzechwy „ Leń”.
Bohaterowie nie decydują się na pozostanie ani w Słodkowie, ani w Leniuchowie, ani w Chmurkowie. Dramat jednostki poszukującej dla siebie miejsca w świecie potęguje piosenka „Czarne chmury”, którą wykonuje duet: Laura Drewczynska i Klaudia Kobusińska. Charakterystyczna barwa głosu Laury i mocne brzmienie Klaudii sprawiają, że piosenka na długo pozostaje w pamięci uczestników widowiska.
Spektakl „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” to sukces całego zespołu i zwieńczenie kilkumiesięcznych przygotowań. Zarówno reżyseria (Beata Drewczynska) scenografia ( Kamila Zaranek), kostiumy (zespół), taniec (zespół), śpiew ( Laura Drewczynska, Klaudia Kobusińska, Luiza Gromowska , Monika Janikowska), a przede wszystkim grupa teatralna, w której skład wchodzą: Kornelia Kryger, Klaudia Kobusińska, Amelia Jaremym, Agata Szlachcikowska, Wiktoria Gornowicz, Magdalena Linda, Luiza Gromowska, Laura Drewczynska, Agata Brzezińska, Dominika Skarbek, Zuzanna Rafińska, Julia Szymankowska, Anna Walenczak, Monika Janikowska, Marta Krygier, Julia Błocińska potwierdzają profesjonalizm i pasję .
Energię zespołu, jego radość i żywiołowość widzowie mogli podziwiać dwukrotnie. Spektakl obejrzały dzieci młodsze (I-III) i starsze (IV-VI). Skupienie i oklaski widzów to dowód na to, że grupa teatralna wystawiła przedstawienie na wysokim poziomie.
Widowisko nie będzie miało krótkiej kariery scenicznej. Będzie można je obejrzeć po wakacjach. Tym razem w nowej odsłonie na scenie Ośrodka Kultury w Czersku. Ciekawe, czym tym razem zaskoczą widownię młodzi adepci sztuki teatralnej z "Jedynki"?
Tekst: Maria Gajewska
(konsultacje teatralne)
Zdjęcia: Maria Gajewska Kazimierz Kosecki
Film: Kazimierz Kosecki
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku