Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Czwartek, 21 listopada 2024 r. Brak aktualizacji strony od 808 dni.    
Newsy
Kategorie
» Konkursy
  - Matemat. i informat.
  - Przyrodnicze
  - Humanistyczne
  - Artystyczne
  - Inne
» Zawody sportowe
» Projekty
» Wycieczki
» Uroczystości i imprezy
» Profilaktyka
» Zajęcia otwarte
» Różne
Dzień Matki
26 maja przypada Dzień Matki. Jest to dzień szczególny w życiu rodziny, bowiem całe społeczeństwo zwraca się wtedy ku matce, która jest głównym jej filarem. Ona rodzi i wychowuje dzieci, ona tworzy i cementuje swą miłością dom. Tak było od początku dziejów, ale w obecnych czasach, kiedy emancypacja kobiet stała się społeczno-obyczajową rzeczywistością, kobiecie przybyło obowiązków. Musi ona teraz pogodzić obowiązki matki i żony z obowiązkami zawodowymi. Mając na uwadze umacnianie już istniejących oraz nawiązywanie nowych kontaktów z rodzicami 28 maja 2009 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Matki pod hasłem "DLA CIEBIE, MAMO". Kasa IV B pod kierunkiem polonistki Hanny Fryca przygotowała dla uczniów klas IV i V piękne przedstawienie. Uroczystość uświetniły piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły laureatów Przeglądu Piosenki Dziecięcej Faustyny Babińskiej i Nikodema Kulczyka. Nad akompaniamentem i oprawą muzyczną czuwał nie kto inny jak Pan Andrzej Borysiuk. Tak więc Dzień Matki w naszej szkole uczczony został w bardzo uroczysty i pełen szacunku sposób. A występująca klas IV B dała z siebie wszystko. Swoją szczerością, uśmiechem i bezgranicznym zaangażowaniem w występ ofiarowały swoim mamom najcenniejsze prezenty. A na koniec trochę informacji na temat obchodzenia Dnia Matki w innych krajach czyli - Trochę historii

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja i jest to bardzo ważne święto.

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się prawdopodobnie jeszcze ze starożytnej Grecji. W samym środku wiosny przystępowano do celebrowania święta Matki Natury. Podczas uroczystości, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie istniał zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni, prawdopodobnie od 15 do 18 maja.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały w części zapożyczone przez zwierzchników wczesnego kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga.

Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią "matczynej niedzieli" obchodzonej od XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego "matczynego ciasta", jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna.

Dzień Matki rozpowszechnił się w Europie. W Niemczech obchodzony jest od 1923 roku w dniu 10 maja. Nie ma tu zwyczaju dawania mamom prezentów, a jedynie laurek, specjalnych kartek. Dzieci przygotowują - jak u nas - specjalne przedstawienia w przedszkolach, mówią wierszyki.

Prawie każdy kraj ma swój dzień, kiedy świętuje się Dzień Matki. Jednak obchodzony jest wszędzie podobnie. Np. na Węgrzech Dzień Matki przypada zawsze w pierwszą niedzielę maja, jest to więc święto ruchome. Mamy dostają drobne upominki, laurki, kwiaty.

Nie we wszystkich krajach na świecie mamy mają swoje święto - przynajmniej oficjalnie - np. w Izraelu niektórzy świętują podczas święta Hanuka, tj. w połowie grudnia, natomiast inni w marcu. U nas Dzień Matki obchodzony jest 26 maja!
opracowanie i zdjęcia : Ewa Pruszak
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci
przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku
 Komentarze
Brak komentarzy.
 Skomentuj
Zaloguj się, by móc dodawać komentarze.
 Ocena
Tylko członkowie mogą oceniać wpisy.

By ocenić wpis, zaloguj się. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zarejestruj się.

Twoja ocena została opublikowana.
Podręczniki
Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
Oddziały zerowe
Klasy 1-8 (do kupienia)
Dla rodzica
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
W D Ż
Menu
Komunikaty dyrektora
NAUKA w SP1
DLA RODZICÓW
DLA NAUCZYCIELI
PANEL INFORMACYJNY
DLA ÓSMOKLASISTY

Deklaracja dostępności

Menu obiadowe

Prawo szkolne
O szkole
Czersk i okolice
Stowarzyszenie

SU
ZHP
Pedagog i psycholog
Logopeda
Rzecznik Praw Ucznia
Rycerstwo

Zajęcia pozalekcyjne
Kategorie newsów
Terminarz 2021/2022
Sukcesy i uroczystości

Promocja Zdrowia
Ekologia
Sport
Żeglarstwo
Języki obce i regionalne
Biblioteka
Świetlica

Opracowania n-li
Plan lekcji

Najlepsi uczniowie
Gazetka szkolna
Rozrywka
Różne
Dla ucznia
Regulaminy
Konkursy 2020/2021

Zadania i ćwiczenia:
Zadania interaktywne

Przedmioty
Technika:
Technika (K.Mróz)

Historia:
Historia (M.Talewski)
Nasze Konkursy
Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

REGULAMIN
Wyniki poprzednich edycji konkursu:
rok 2022
rok 2021
rok 2020
rok 2019
rok 2018
rok 2017
rok 2016
rok 2015
rok 2014
rok 2013
rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009
rok 2008
rok 2007
rok 2006
107929075 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
Theme Designed by: Brimstone