28 kwietnia 2011r. uczniowie klas trzecich obchodzili Międzynarodowy Dzień Ziemi w formie zabawy - konkursu: "Jestem przyjacielem Ziemi, rozumiem zagrożenia dla bioróżnorodności". Głównym celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci świadomości ekologicznej i aktywnej postawy wobec ochrony przyrody oraz rozumienie własnego wpływu na niszczenie lub ochronę przyrody. Odpowiednio wcześniej wszystkie klasy trzecie otrzymały zaproszenia. Na wspólne spotkanie poproszono dzieci o przygotowanie w grupach zadań do prezentacji oraz przyniesienie materiałów i przyborów do wykonania pracy artystycznej. Najpierw odbyła się krótka pogadanka dotycząca Święta Ziemi i ochrony przyrody. Następnie każda klasa po kolei przedstawiała w zespołach opracowane zadania:
1. Ekologiczne stroje, czyli pokaz mody dla wybranej rośliny lub zwierzątka oraz dowcipny opis stroju.
2. Zaśpiewanie piosenki lub wykonanie tańca czy pląsu dla Ziemi.
3. Przeprowadzenie wywiadu z wybraną rośliną lub zwierzęciem.
Za prawidłowo i pomysłowo wykonane zadanie grupa kolorowała wskazany kontynent na mapie świata oraz wyraz do hasła końcowego.
Ostatnie zadanie dotyczyło zespołowego wykonania rysunku (plakatu) symbolizującego świat: "Mur - zagrożenia dla bioróżnorodności". W centrum tego świata jesteśmy my - ludzie, a na zewnątrz wspaniały, piękny, harmonijny świat przyrody (zwierzęta, rośliny, morza, góry, lasy itp.), który jest zagrożony rozwojem cywilizacji (wycinka lasów, dymy z kominów, spaliny samochodowe, brudna woda w morzach, pożary, wycieki ropy naftowej itp.). Dzieci zilustrowały pozytywne i negatywne zachowania oraz elementy środowiska. Zapewniły, że będą zmniejszać "mur" oddzielający człowieka od świata przyrody i zmieniać swoje postępowanie na bardziej proekologiczne, dlatego uzupełniły plakat pokolorowaną mapą świata i ułożonym hasłem: "Będziemy dbać o naszą planetę Ziemię!".
Organizatorki:
Mirosława Knitter
Maria Łangowska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku