Scenariusz lekcji
Temat:: Elementy zestawu komputerowego.
Przedmiot: |
Informatyka |
Klasa: |
VI |
CELE |
poznaczy: |
poznanie elementów zestawu komputerowego,
poznanie budowy komputera,
poznanie zasad podłączania zestawu komputerowego,
|
praktyczny: |
umie podłączyć komputer;
nazywa po imieniu elementy zestawu komputerowego;
potrafi wskazać podstawowe przyczyny nie uruchamiania się komputera.
|
wychowawczy: |
efektywne wykorzystanie czasu pracy;
aktywny udział w lekcji;
|
Środki dydaktyczne: |
Komputer rozebrany do pokazu, elementy komputera,
|
Typ lekcji: |
Wprowadzenie nowego pojęcia |
Metoda prowadzenia: |
Wykład, ćwiczenia. |
|
|
Przebieg lekcji
Część wstępna
- Sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej;
- Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji;
Część główna
- Pokazuje i nazywam po imieniu poszczególne elementy zestawu komputerowego:
- jednostka centralna,
- monitor,
- klawiatura,
- mysz,
- drukarka,
- skaner,
- głośniki
- Pokazuję i omawiam poszczególne elementy jednostki centralnej:
- napędy,
- przyciski,
- kontrolki,
- gniazda (zasilania, PS/2, com1, com2, monitora, lpt, itd.)
- Przedstawiam szczegółową budowę jednostki centralnej (pozuję elementy):
- obudowa z zasilaczem,
- płyta główna,
- karta graficzna
- inne karty rozszerzeń (dźwiękowa, wideo, modem kontrolery),
- dysk twardy,
- napęd FDD,
- napęd CD-ROM.
- Elementy na płycie głównej:
- procesor,
- pamięć RAM,
- gniazda (pamięci i kart rozszerzeń - AGP, PCI, ISA),
- elektroniczne elementy sterujące.
- Podział pamięci:
- wewnętrzna (ROM, RAM),
- zewnętrzna (dyskietka, dysk twardy, płyta CD,
- Omawiam poszczególne elementy zewnętrzne zestawu:
- klawiatury (bezprzewodowe, ergonomiczne),
- myszki,
- monitory (kolorowy, monochromatyczny, wielkość),
- drukarki (laserowe, atramentowe, igłowe),
- skaner (ręczny, stacjonarny)
- Demonstruję sposób podłączenia zestawu komputerowego
Karty pracy uczniów
Część końcowa
- Podsumowanie wiadomości o oknie programu budowy komputera.
Zad. dom.
Co oznacza: PC Computer?
Opracowanie: Kazimierz Kosecki |