Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. Brak aktualizacji strony od 273 dni.    
Newsy
Kategorie
» Konkursy
  - Matemat. i informat.
  - Przyrodnicze
  - Humanistyczne
  - Artystyczne
  - Inne
» Zawody sportowe
» Projekty
» Wycieczki
» Uroczystości i imprezy
» Profilaktyka
» Zajęcia otwarte
» Różne
Wojewódzki Konkurs Literacki

Wojewódzki Konkurs Literacki "Dookoła Afryki"


Towarzystwo Edukacyjne "Wiedza Powszechna" zaprosiło szkoły wszystkich poziomów z terenu województwa pomorskiego do wzięcia udziału w konkursie "Dookoła Afryki". Intencją konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi aspektami problematyki afrykańskiej. Formuła konkursu stanowiła oś Pomorskiego Dnia Edukacji Globalnej, kończącego projekt pod tytułem: " Afryka - wielka i tajemnicza - poznać znaczy zrozumieć". Konkurs był skierowany do szkół wszystkich poziomów. Uczestniczące szkoły powołały zespoły 3-4 osobowe, które pod opieką nauczycieli, stworzyły własne projekty, wg zasady konkursowej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Vc: Monika Korda, Magdalena Biesek, Kamila Karczyńska, Sandra Gostomska. Zespół pod opieką p. Marii Gerowskiej w ramach projektu " Afrykańskie przyrodnicze abc" stworzył w postaci opowiadania historię spotkania z Afryką. Warunkiem niezbędnym było wykorzystanie rzeczywistych walorów afrykańskiej przyrody. Opowiadanie pod tytułem "Kartki z dziennika" zostało zauważone przez jury konkursowe. Dziewczęta zdobyły wyróżnienie.
Fragment nagrodzonego opowiadanie można przeczytać na stronie poniżej

KARTKI Z DZIENNIKA
Pewnego jesiennego dnia, tak jak zawsze rano, nasza trójka spotkała się w szkole. Gdy weszłyśmy do sali przyrodniczej, pani Ewa zaczęła nam gratulować.
- Moniko, Magda, Sandro wygrałyście wycieczkę do Afryki!- powiedziała donośnym głosem nauczycielka. W klasie zapanowała cisza. Nie wierzyłyśmy własnym uszom! Po chwili okazałyśmy radość.
- Polska-Afryka, Afryka - Polska, Makumba, Makumba, ło le le le- zaśpiewałyśmy w tanecznym rytmie piosenki zespołu "Big Cyc."

Jesteśmy na lotnisku w Warszawie. Samolot ma godzinę opóźnienia. Niecierpliwimy się. W końcu wylatujemy. Na miejscu jesteśmy o godzinie 21.20. Jedziemy z przewodnikiem do hotelu "Safari Park."

Po śniadaniu przewodnik sprawdza naszą wiedzę o Afryce.

Magda: Afryka to kontynent leżący w przeważającej części na półkuli wschodniej między Oceanem Atlantyckim a Oceanem Indyjskim.
Monika: Nazwa Afryka pochodzi prawdopodobnie od nazwy berberyjskiego plemienia Afari, zamieszkującego w starożytności obszar Tunezji i wschodniej Algierii. Nadano ją rzymskiej prowincji utworzonej na gruzach Kartaginy, a po upadku imperium rozszerzono na cały kontynent.
Sandra: W Afryce żyje około 40 milionów mieszkańców, w tym 27% jest niedożywionych. Afrykańczycy mówią w ponad 1500 językach.
Monika: Wyznają islam, animizm, chrzesijaństwo.
(...)
Magda: Sawanna to rozległe przestrzenie porośnięte trawą, poprzetykane ciernistymi krzewami i drzewami, z koroną w kształcie parasola.
Monika: Są tam baobaby.
Sandra: Sawanna powstaje na obszarach, na których następują kolejno po sobie długie pory deszczowe i tak samo pory suszy.
Monika: Nie wszystkie trawy podczas jałowych miesięcy obumierają. Gdy pada deszcz, niektóre odradzają się pełne życie. Inne rozsypują na sawannie wiele nasion gotowych do wykiełkowania przy pierwszym deszczu.

Potem daje prowiant, rozdaje ubranie, aparaty, lornetki, notesy i długopisy. Wyruszamy na sawannę.
Jest piękna pogoda. Z okien samochodu dostrzegamy Afrykańczyków. Są czarni, bardzo wysocy i mają smukłą budowę ciała. Skórę pokrywają malunki. Ich odzież i ozdoby są czerwonej barwy. - To Masajowie - rozpoznaje jeden z turystów. Po chwili dostrzegamy żyrafę. Porusza się z gracją, jakby płynęła. Nie możemy oderwać od niej wzroku. Ciszę przerywa nieznajomy:
- Zebra, zebra przy wodopoju.
- Przypomina osła lub konia - mówi ironicznym głosem kobieta.
- Ma piękny ogon- nie może wyjść z zachwytu krótkowłosa Ala.
Wieczorem wracamy do hotelu. Jesteśmy zmęczone. Kolacja i sen.
O 4 rano pobudka. Niespodzianka. Wyprowadzka z hotelu. Mamy mieszkać w obozie.

Wyruszyliśmy specjalnym samochodem ciężarowym. Po dwóch godzinach jazdy wyboistą piaszczystą drogą, dotarłyśmy na miejsce. Obóz nie jest ogrodzony od buszu. Turystkę ogarnia przerażenie. Zaczyna narzekać na drewniane toalety i natryski pod drzewem. Ja cieszę się, że spędzę czas z dala od cywilizacji, wśród dzikiej przyrody.
Słoń
Pierwszymi napotkanymi przez nas mieszkańcami sawanny są słonie. Poruszają się bezszelestnie, na początku idą te większe, później mniejsze i jeszcze mniejsze z matkami, a na końcu największe - przewodnicy stada, którzy osłaniają swoją rodzinę. Stoimy i obserwujemy. Panuje idealny cisza. Słonie zbliżają się na odległość 3 m., ale przy tej odległości to one zachowują szczególna ostrożność, podnosząc wysoko trąbę i wachlując wielkimi uszami. To znak, że nie ma żartów, teraz nie wolno wykonywać nieprzewidzianych ruchów.
Lampart
Chciałam zobaczyć lamparta. Wiem, że unika człowieka, dlatego patrzę w dal. Te średniej wielkości koty za dnia odpoczywają, często drzemiąc wyciągnięte na gałęzi drzew. Nagle zdarza się Cud. Dostrzegam lamparta wspinającego się po dość cienkiej gałęzi. Przez chwilę odpoczywa, potem z niebywałą zwinnością schodzi z drzewa. Zaczyna biec. Spostrzegł młodą żyrafę. Rozpoczyna za nią pościg. Znika z pola widzenia.
Strusie
Ktoś fotografuje strusie. Nie może zrozumieć, ze struś nie chowa głowy w piasek, jak twierdzi popularne powiedzenie, ale często odpoczywa z szyją wyciągniętą na ziemi.
Impala
Mężczyzna dostrzega impalę w czasie biegu. Ma harmonijne i proporcjonalne ciało. Jej pierścieniowate rogi przypominają mi lirę.
Dick-dick
Następnym zwierzęciem, które zobaczyłam, jest dick-dick. Chyba czuła się zagrożona, bo wydawała charakterystyczny odgłos.
Koniec pobytu w obozie. Powrót do hotelu. Jutro wyprawa nad wodospad Owena. Po południu samolot do Warszawy.
W Warszawie jesteśmy o 22.00. Zmęczeni. Szczęśliwi .
W szkole postanawiamy zorganizować kampanię "My dla Murzynka Bambo"

 Komentarze
Brak komentarzy.
 Skomentuj
Zaloguj się, by móc dodawać komentarze.
 Ocena
Tylko członkowie mogą oceniać wpisy.

By ocenić wpis, zaloguj się. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zarejestruj się.

Twoja ocena została opublikowana.
Podręczniki
Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
Oddziały zerowe
Klasy 1-8 (do kupienia)
Dla rodzica
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
W D Ż
Menu
Komunikaty dyrektora
NAUKA w SP1
DLA RODZICÓW
DLA NAUCZYCIELI
PANEL INFORMACYJNY
DLA ÓSMOKLASISTY

Deklaracja dostępności

Menu obiadowe

Prawo szkolne
O szkole
Czersk i okolice
Stowarzyszenie

SU
ZHP
Pedagog i psycholog
Logopeda
Rzecznik Praw Ucznia
Rycerstwo

Zajęcia pozalekcyjne
Kategorie newsów
Terminarz 2021/2022
Sukcesy i uroczystości

Promocja Zdrowia
Ekologia
Sport
Żeglarstwo
Języki obce i regionalne
Biblioteka
Świetlica

Opracowania n-li
Plan lekcji

Najlepsi uczniowie
Gazetka szkolna
Rozrywka
Różne
Dla ucznia
Regulaminy
Konkursy 2020/2021

Zadania i ćwiczenia:
Zadania interaktywne

Przedmioty
Technika:
Technika (K.Mróz)

Historia:
Historia (M.Talewski)
Nasze Konkursy
Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

REGULAMIN
Wyniki poprzednich edycji konkursu:
rok 2022
rok 2021
rok 2020
rok 2019
rok 2018
rok 2017
rok 2016
rok 2015
rok 2014
rok 2013
rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009
rok 2008
rok 2007
rok 2006
78466598 Unikalnych Wizyt
Powered by PHP-Fusion © 2003-2023
Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
Theme Designed by: Brimstone