Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Czwartek, 21 listopada 2024 r. Brak aktualizacji strony od 808 dni.    
Opracowania
» Arkusze (2)
» Konkursy (2)
» Konspekty (6)
» Projekty (3)
» Referaty (11)
» Scenariusze (1)
» Testy (1)
» Uczniowie (2)

Wyszukiwarka działu:

Witaminki

KONKURS PROZDROWOTNY DLA KLAS I - III
pt. "W świecie witaminek"

Opracowanie: Ewa Keister

    W miesiącu kwietniu przypada ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA. Jest to doskonała okazja, aby przybliżyć dzieciom 7 - 10 letnim zagadnienia związane z tematem - zdrowie.
    W związku z tym proponuję przeprowadzić konkurs prozdrowotny, szkolny w klasach I - III z wykorzystaniem metody projektu. Przy zastosowaniu tej metody praca uczniów jest:
  1. w dużym stopniu samodzielna,
  2. świadomie planowana (z reguły wspólnie z nauczycielem),
  3. wszechstronnie aktywizująca,
  4. grupowa,
  5. zakończona konkretnym, materialnym rezultatem.
Proces pracy nad projektem (konkursem) o tematyce prozdrowotnej będzie przebiegał w kilku etapach:
  1. podzielenie się przez nauczyciela pomysłem (z uczniami) wzięcia udziału w konkursie i wzbudzenie ich zaciekawienia,
  2. przedyskutowanie pomysłu, przeanalizowanie treści związanych z pomysłem pod względem poznawczej i praktycznej użyteczności,
  3. ustalenie zakresu działań - zaplanowanie konkretnych działań dla poszczególnych uczestników - przedstawienie instrukcji projektu,
  4. aktywne i efektywne działania zmierzające do realizacji projektu,
  5. zakończenie projektu - udział klasy w konkursie, ocena wyników uzyskanych przez poszczególne klasy.

Temat projektu - konkursu
"W świecie witaminek".

Cel główny:

Wzrost świadomości uczniów na temat zdrowia oraz rozwijanie aktywnych postaw wobec zdrowego styku życia.

Uczeń:

  • umie posłużyć się pojęciem "witamina";
  • wie, jakie znaczenie dla zdrowia mają witaminy;
  • potrafi rozróżnić produkty bogate w witaminy;
  • potrafi wymienić skutki niedoboru poszczególnych witamin;
  • rozumie potrzebę właściwego odżywiania się;
  • potrafi obserwować, analizować i wyciągać wnioski z oglądanych scenek;
  • rozwiązuje sytuacje problemowe dotyczące witamin;
  • umie śpiewać rytmicznie całą piosenkę.
  • potrafi stosować podstawowe barwy,
  • potrafi zaplanować i przedstawić inscenizację muzyczną (z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych rekwizytów).

    Forma aktywności:

    praca grupowa, indywidualna i zbiorowa jednolita.

    Metody pracy wspierające aktywność dziecka:

    działalności praktycznej, problemowa, dialog.

    Realizacja zadań kończących się prezentacją:

    • czas na realizację projektu - trzy tygodnie,
    • podczas realizacji przydzielonych zadań powinna obowiązywać stała współpraca z nauczycielem (konsultacje),
    • zgodnie z instrukcją dzieci przez trzy tygodnie przygotowują się do prezentacji (konkursu):
      • zbierają wiadomości o wylosowanej witaminie (trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem konkursu każda klasa losuje jedną witaminę i otrzymuje instrukcję projektu),
      • robią plakat,
      • przygotowują przebranie lub nakrycie głowy dla wszystkich,
      • uczą się śpiewać dowolną "witaminkową" piosenkę,
      • w każdej klasie dokonuje się wyboru czteroosobowego zespołu.

    Środki dydaktyczne:

    • materiały do wykonania rekwizytów potrzebnych na rozpoczęcie konkursu, prezentacje poszczególnych zespołów klasowych (każda klasa korzysta ze swoich materiałów),
    • krzyżówki, zróżnicowane dla różnych klas, przygotowana na kartkach formatu A4,
    • magnetofon z podkładem muzycznym,
    • kolorowe pisaki i czyste kartki dla każdego zespołu służące do zapisywania odpowiedzi,
    • puzle w kopercie (formatu A4) zróżnicowane w poziomach:
      • klasa I - jabłko,
      • klasa II - marchewka,
      • klasa III - ogórek,
    • kosz z dowolnymi produktami bogatymi w witaminy.

    Miejsce konkursu:

    hala sportowa

    Forma oceny:

    • punktacja za poszczególne zadania, której dokonuje powołana komisja konkursowa zapisując wyniki na specjalnie przygotowanej do tego celu tablicy,
    • zliczenie punktów pozwala na wyłonienie zwycięzców ; w przypadku remisu przewidziana jest dogrywka (dodatkowe zagadki).

    PRZEBIEG KONKURSU

    1. ROZPOCZĘCIE KONKURSU
      1. Powitanie wszystkich uczestników,
      2. Przedstawienie komisji odpowiedzialnej za dokonanie oceny, która odbywać się będzie po wykonaniu każdego zadania.
      3. Przypomnienie zasad oceniania (uczniowie znają je już z instrukcji).
    2. POSZCZEGÓLNE ZADANIA KONKURSOWE:
      1. Każdy zespół przedstawia się prezentując swoją witaminkę np. okrzyk, wierszyk, rymowanka, list witaminki do dzieci. N
      2. Zawodnicy przystępują do rozwiązywania krzyżówek . W tym samym czasie całe klasy śpiewają kolejno swoje piosenki.
      3. Każdy zespół prezentuje wykonany wcześnie w klasie plakat o swojej witamince.
      4. Scenka z lekarzem i pacjentem, który uskarża się na różne dolegliwości. Zespoły klas muszą wskazać, jakich witamin brakuje pacjentowi.(Odpowiedzi piszą na kartkach, które zbiera komisja i punktuje.)
      5. Zawodnicy ,dostają w kopertach puzle zróżnicowane w poziomach (klasy I - jabłko, klasy II - marchewkę, klasy III - ogórek).
      6. Zespoły klas wybierają z pośród siebie jednego zawodnika, który z zawiązanymi oczami losuje z kosza dowolny produkt bogaty w witaminy i musi go rozpoznać.
    3. PODSUMOWANIE KONKURSU:
      1. Podsumowanie konkursu. Podliczenie punktacji i podanie wyników.(W przypadku remisu zadanie dodatkowych zagadek.)
      2. Rozdanie nagród.

    LITERATURA:

    1. A. Molak: Metoda projektów. W; "Szkoły eksperymentalne w świecie 1900 - 1975". Red. W. Okoń. Warszawa 1977
    2. K Wyszyńska: Czym jest metoda projektów? "Życie Szkoły" 2001 nr 9.
    3. T. Brych: Święto witaminek. "Życie Szkoły" 2002 nr 1.
    4. M. Cackowska: Podstawa programowa dla klas I - IV. "Nauczanie Początkowe" Kielce 1997, zeszyt 3.
  • Podręczniki
    Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
    Oddziały zerowe
    Klasy 1-8 (do kupienia)
    Dla rodzica
    UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
    W D Ż
    Menu
    Komunikaty dyrektora
    NAUKA w SP1
    DLA RODZICÓW
    DLA NAUCZYCIELI
    PANEL INFORMACYJNY
    DLA ÓSMOKLASISTY

    Deklaracja dostępności

    Menu obiadowe

    Prawo szkolne
    O szkole
    Czersk i okolice
    Stowarzyszenie

    SU
    ZHP
    Pedagog i psycholog
    Logopeda
    Rzecznik Praw Ucznia
    Rycerstwo

    Zajęcia pozalekcyjne
    Kategorie newsów
    Terminarz 2021/2022
    Sukcesy i uroczystości

    Promocja Zdrowia
    Ekologia
    Sport
    Żeglarstwo
    Języki obce i regionalne
    Biblioteka
    Świetlica

    Opracowania n-li
    Plan lekcji

    Najlepsi uczniowie
    Gazetka szkolna
    Rozrywka
    Różne
    Dla ucznia
    Regulaminy
    Konkursy 2020/2021

    Zadania i ćwiczenia:
    Zadania interaktywne

    Przedmioty
    Technika:
    Technika (K.Mróz)

    Historia:
    Historia (M.Talewski)
    Nasze Konkursy
    Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

    REGULAMIN
    Wyniki poprzednich edycji konkursu:
    rok 2022
    rok 2021
    rok 2020
    rok 2019
    rok 2018
    rok 2017
    rok 2016
    rok 2015
    rok 2014
    rok 2013
    rok 2012
    rok 2011
    rok 2010
    rok 2009
    rok 2008
    rok 2007
    rok 2006
    107928743 Unikalnych Wizyt
    Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
    Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
    Theme Designed by: Brimstone