» Dekalog internauty
» Posłanie
 Rożne opracowania

Posłanie dzieci do rodziców

• Nie rozpieszczaj mnie. Nie powinienem otrzymywać wszystkiego, o co poproszę. Ja cię tylko wypróbowuję.
  • Bądź stanowczy. Ja to lubię. To pozwala mi czuć grunt pod nogami.
  • Nie używaj wobec mnie siły. Wydaje mi się wtedy, że siła jest tym, co naprawdę w życiu się liczy. Dam wtedy wodzić się za nos.
  • Bądź konsekwentny. Jestem zdezorientowany, kiedy nie jesteś, i próbuję za wszelką cenę wyjść cało z sytuacji.
  • Nie obiecuj. Gdy nie dotrzymasz słowa, przestanę ci ufać.
  • Nie dawaj się sprowokować, gdy robię coś, by cię wyprowadzić z równowagi. Będę dążyć do dalszej przewagi.
  • Nie przejmuj się, gdy mówię "nienawidzę cię". Naprawdę tak nie jest, chcę tylko byś żałował tego, co zrobiłeś.
  • Nie traktuj mnie z góry. Zrobię wtedy wszystko, by poczuć się ważniejszy.
  • Nie rób za mnie tego, co mogę zrobić sam. Będę się wtedy czuł, jak małe dziecko i oczekiwał, że zrobisz za mnie wszystko.
  • Nie przywiązuj zbyt wielkiej wagi do moich złych nawyków. Może to sprawić, że będę je pielęgnował.
  • Nie zwracaj mi uwagi w obecności innych. Twoje słowa odniosą większy skutek, gdy usłyszę je na osobności.
  • Nie pouczaj mnie, gdy jesteśmy w ostrym konflikcie. Wtedy głuchnę i nie przyjmuję żadnych krytycznych uwag. Porozmawiajmy o moim postępowaniu, gdy konflikt wygaśnie.
  • Nie praw mi kazań. Zdziwiłbyś się, ale ja sam wiem, co jest dobre, a co złe.
  • Nie zmuszaj mnie do uznania moich błędów za grzechy. Błądzenie nie oznacza, że już się do niczego nie nadaję.
  • Nie łajaj mnie wciąż. Moim sposobem ochrony może być brak reakcji na twoje słowa.
  • Nie żądaj, bym tłumaczył swoje złe zachowanie. Czasem naprawdę nie wiem, dlaczego tak postąpiłem.
  • Nie rób mi wyrzutów, gdy się do czegoś przyznam. Przestraszony mogę zacząć kłamać.
  • Nie zapomnij, że muszę wszystkiego doświadczyć. Uczę się w ten sposób i musisz się z tym pogodzić.
  • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Muszę się uczyć na błędach.
  • Nie przywiązuj wagi do moich drobnych dolegliwości. Mogę się do tego przyzwyczaić i wykorzystywać.
  • Nie unikaj odpowiedzi na trudne pytania. Wtedy przestanę pytać, a odpowiedzi poszukam gdziekolwiek.
  • Nie odpowiadaj na głupie pytania. Jeśli będziesz to robił, zacznę cię bardzo absorbować swoją osobą.
  • Nie wmawiaj mi, że jesteś nieomylny i doskonały. Przytłoczy mnie to i będzie mi ciężko z tym żyć.
  • Nie martw się tym, że za mało czasu spędzamy razem. Ważne jest, jak ten czas spędzamy.
  • Nie pozwól, by moje obawy wywoływały twoje przerażenie. Będę się bał jeszcze bardziej. Pokaż, że jesteś odważny.
  • Nie zapominaj, ze nie mogę rozwijać się bez twego zrozumienia i zachęty. Łatwiej zapomnieć o wyrażeniu aprobaty, niż niezadowolenia.
  • Traktuj mnie jak przyjaciela, a nim na pewno będę. Pamiętaj, że dobry przykład jest lepszą nauką niż krytyka.

Poza tym kochaj mnie, tak jak ja ciebie...