Na tej stronie znajdziesz jak obliczyć swoje BMI, ważne informacje na temat snu, odżywiania i rekreacji. Przeczytasz też o różnych ciekawostkach dotyczących zdrowia.
Kalkulator BMI
BMI to skrót z języka angielskiego 'body mass index', co tłumaczymy jako wskaźnik masy ciała. Wskaźnik BMI (inaczej wskaźnik Queteleta II) charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. BMI to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach ( np 65 ) przez kwadrat wysokości podanej w metrach (np 1,75). Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. np 65: 1,75*1,75
Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
- poniżej 15 - wyniszczenie
- 15,0 - 17,4 - wychudzenie
- 17,5 - 19,4 - niedowaga
- 19,5 - 24,9 - waga prawidłowa
- 25,0 - 29,9 - nadwagę
- 30,0 - 34,9 - I stopień otyłości
- 35,0 - 39,9 - II stopień otyłości
- 40,0 i więcej - otyłość kliniczna
Sen Zmiana czasu z zimowego na letni powoduje u niektórych z nas senność. Dzieje się tak dlatego, że przesunęliśmy zegary o godzinę do przodu, więc nie jesteśmy przyzwyczajeni do spania godzinę krócej.
Ile snu nam potrzeba?
Jest to cecha indywidualna u każdego człowieka. Ilość snu zależy również od wieku. Jednak na podstawie badań przeprowadzonych w Kaliforni okazuje się, że człowiek powinien sypiać około 8 godzin dziennie.
Co się dzieje, kiedy mamy niedobór snu?
Zostaje zaburzona sprawność psychofizyczna. Są to m. in. zaburzenia nastrojów, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji.
Fazy snu
Sen dzieli się na 2 fazy:
- Faza o wolnych ruchach gałek ocznych, czyli sen głęboki
- Faza o szybkich ruchach gałek ocznych, czyli sen płytki; w tej fazie występują marzenia senne.
Rekreacja
Bieganie Na dworze robi się ciepło, aż chce się wyjść z domu i aktywnie spędzać czas. Proponujemy BIEGANIE !!! To najlepszy sposób na poprawę kondycji oraz na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wolne bieganie powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Można spalić nawet 500 kcal w ciągu pół godziny. Trzeba biegać wolno, w tempie ok. 130-150 uderzeń na minutę.
Biegać możesz o każdej porze dnia. Na bieganie NIE powinieneś wychodzić na czczo. Lekki posiłek, np. banana lub jogurt zjedz 1,5 godziny wcześniej. Po bieganiu dobrze się rozciągnij, a w domu zjedz np. kanapeczkę z szynką. Jeśli jesteś początkującym biegaczem najpierw przez kilka minut szybko maszeruj. Potem POWOLI biegnij przez ok. minutę. Po 2-3 minutach, gdy oddech wróci do normy, biegnij znów przez minutę i znów maszeruj. Powtarzaj ten cykl przez 30 minut. Na kolejnym treningu przebiegaj odcinki dwuminutowe i nie wydłużaj przerw. W ciągu 2-3 tygodni powinieneś dojść do 30 minut truchtu bez przerw. Wtedy zostajesz biegaczem.
Skakanie przez skakankę Ćwiczenia z skakanką poprawiają nastrój oraz kondycję. Już 15 minut dziennego skakania wzmacnia nogi i spłaszcza brzuch!
Pilates W tej technice nie jest ważna szybkość ani liczba wykonanych ćwiczeń, tylko jakość ich wykonania oraz skupienie na każdym ruchu i na pracy mięśni.
Pilates nie redukuje tkanki tłuszczowej, gdyż jego intensywność jest zbyt niska. Jednak prawidłowy trening zmienia sylwetkę, ponieważ zaczynasz używać innych niż zwykle grup mięśni, np. brzuch staje się bardziej płaski (bardziej wytężona praca mięśni głębokich - poprzecznych), ramiona i uda nabierają ładnych kształtów, a nawet biodra robią się węższe. Należy pamiętać, że aby uzyskać takie efekty, trzeba ćwiczyć co najmniej 2 razy w tygodniu!
Korzyści płynące z pilatesu:
- poprawia się stabilność i gibkość oraz koordynacja ruchowa Twojego ciała
- wysmukla się sylwetka i spłaszcza brzuch
- wzmacniają się mięśnie
Pływanie Pływanie zmniejsza napięcie mięśni, dobrze wpływa na krążenie, zwiększa objętość płuc, dotlenia mózg i kształtuje sylwetkę. Pomaga w walce z cellulitem i ujędrnia ciało. Podczas pływania pracują niemal wszystkie mięśnie, więc po miesiącu widać wysmuklenie naszej sylwetki.
Najzdrowszym stylem jest styl grzbietowy. Jest on polecany głównie osobom z wadami kręgosłupa, gdyż nie powoduje napięcia obręczy barkowej i wygięcia krzyża. Styl ten jest również najlepszy dla początkujących pływaków: jest najprostszy, bo nie musisz "pilnować" swojego oddechu i koordynować pracy nóg i rąk.
OdżywianieZdrowy styl życia a nawyki żywieniowe młodzieży.
W dzisiejszych czasach szkolny sklepik z niezdrową żywnością to nic nadzwyczajnego. Pomimo, iż szkoły coraz częściej wprowadzają zakaz sprzedaży przez te sklepy najbardziej niewskazanych dla młodych ludzi produktów, takich jak chociażby napoje energetyczne, to i tak nieuniknione staje się zjawisko wysokiego spożycia wśród nastolatków przetworzonej żywności. Błędne nawyki żywieniowe młodych ludzi to problem, z którym zmagają się nie tylko rodzice czy lekarze, ale także nauczyciele i dietetycy. Coraz częściej bowiem można spotkać dziecko z nadwagą czy też otyłością, a także pojawiają się wśród nich choroby, które w dawniejszych czasach dopadały osoby znacznie starsze. Nieregularne spożywanie posiłków to najczęstszy błąd popełniany przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Niejedzenia śniadań, kosztem dłuższego snu, bo nastolatek siedział do późna przed komputerem oraz przejadanie się lub podjadanie na wieczór, po zajęciach, sprzyja pogorszeniu przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności. Między posiłkami pojada około 90% młodzieży, a połowa z nich robi to kilka razy dziennie. To także ważny czynnik sprzyjający przekarmieniu i nadwadze.
Jakże często widzimy chociażby w naszej szkole chłopaków i dziewczyny , które z dziką przyjemnością raczą się niezdrowymi wysoce przetworzonymi produktami. Dzieci unikają spożywania warzyw, owoców, produktów zbożowych czy też strączkowych. W zamian w ich miejsce pojawiają się hamburgery, frytki, chipsy i słodycze.
Preferencje żywieniowe młodych ludzi w kierunku żywności wysoce przetworzonej, sprawiają, iż pojawiają się różnego rodzaju niedobory witamin i składników mineralnych. One to mogą prowadzić do zaburzeń wzrastania i dojrzewania. Niedobory witaminy D szczególnie wpływają na proces mineralizacji kości, tak szalenie ważny w przypadku dorastania.
Zagrożenie niedożywienia częściej dotyczy młodych dziewcząt niż chłopców. Związane jest to oczywiście z idealna sylwetką, jaką chcą posiadać nastolatki. Odchudzają się na własną rękę, zwykle nie jedzą pierwszego śniadania. Nierzadko tego typu sytuacje doprowadzają do skrajnego wykończenia organizmu młodej kobiety, co często może się skończyć anoreksją. Ważnym jest , aby zwrócić baczną uwagę na tę sytuację. Szczególnie ważną rolę należy przypisać tu nauczycielom a w szczególności wychowawcom.
Głównym problemem żywieniowym chłopców jest chęć uzyskania większej masy mięśniowej. Zwykle to jedzą oni więcej niż dziewczęta, jednak jest to związane głównie z żywnością typu "Fast-food". Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost częstości sięgania po różne odżywki i suplementy diety, pochodzące niekiedy z niepewnych źródeł. U chłopców też częściej niż u dziewcząt, odnotowuje się występowanie nadwagi, z racji zwiększonego spożycia tłuszczów i węglowodanów prostych.
Badania pokazują, iż nadwaga oraz otyłość występuje u 7-15% dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Skala tego problemu niestety coraz bardziej pogłębia się. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie tego problemu są ogromne błędy żywieniowe zarówno dzieci, jak i ich rodziców, a także niewielka aktywność fizyczna.
Szerzące się restauracje typu "fast-food" kuszą całe rodziny do przyjścia na "smaczny", niezdrowy obiad, natomiast rozwój technologii i ogólna dostępność do komputerów i świata Internetu, sprawia, że najmłodsi nie korzystają ze "świeżego powietrza".
Niezbędnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Warto poszukać takiej formy ruchu, która odpowiadać będzie naszemu usposobieniu. Jeśli nie mamy ochoty na ćwiczenia w grupie, wybierzmy się na spacer.
Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu. Zarówno aktywność fizyczna, jak i utrzymanie odpowiedniej wagi ciała są potrzebne w utrzymaniu dobrego zdrowia, jednak ich wpływ na kondycję fizyczną jest różny. Dzieci, nastolatki, dorośli, jak i starsi - wszyscy mogą poprawić stan swojego zdrowia i dobrze się bawić poprzez włączenie do swojego codziennego życia umiarkowanych ilości aktywności fizycznej.
Zastój rozpoczyna się już często w dzieciństwie. Rodzice nie często chcą towarzyszyć swoim pociechom w grach i zabawach ruchowych. Mała aktywność fizyczna jest powszechna we wszystkich warstwach społeczeństwa; wiele dzieci już w okresie dorastania traci radość z używania ruchu. Liczba młodych "tłuściochów" wzrasta, co jest skutkiem ubogiego w ruch stylu życia, a to już jest realne zagrożenie wieloma chorobami takimi jak; nadciśnienie, cukrzyca,... w wieku dorosłym. Regularne ćwiczenie aerobiku/fitness’u,.. jest równie skuteczne w zmniejszaniu depresji.
Tak więc ,jako nauczyciele i wychowawcy młodych ludzi starajmy się zaszczepić im nie tylko radość z aktywności fizycznej ,ale i bądźmy przykładem i moderatorem odpowiednich zachowań żywieniowych.
I jeszcze jedno jednym z najmniej wymagających ćwiczeń fizycznych jest uśmiech, który aktywizuje aż 10 mięśni twarzy. Uśmiech sprzyja także radzeniu sobie ze stresem, no i to co najważniejsze - z uśmiechem na ustach łatwiej przychodzi nam pożegnać się ze złymi nawykami na zawsze.
Bibliografia:
materiały ze stron.www.tkkf.org.pl www.odzywianie.pl
Czy wiesz, że... ?
Nasz organizm szybko traci witaminy i potrzebuje wiele czasu, by je potem uzupełnić. Dlatego też wszystkie terapie suplementami powinny trwać 2-3 miesiące.
Pikantne przyprawy typu chili, imbir, pieprz poprawiają krążenie krwi, ale też trawienie. By zbytnio nie pobudzać apetytu, dodawaj je do potraw z umiarem.
W czasie półgodzinnego trzepania dywanu spalasz ok. 130 kcal, odkurzania ok. 80 kcal., prasowania ok. 70 kcal., zmywania naczyń ok. 40 kcal., robienia zakupów 60 kcal.
Cynamon i goździki oraz cytryny i pomarańcze mają właściwości obniżające temperaturę.
Amerykanie odkryli, że słodkie wonie wspomagają dietę niskokaloryczną. Wdychanie jabłkowych i bananowych aromatów może więc z powodzeniem zastąpić słodkie co nieco.
Sól zawiera sód, który w organizmie wiąże wodę, podnosi też ciśnienie krwi. Dlatego powinno się ograniczyć sól jako przyprawę, a także z umiarem jeść wędliny, żółte sery i chleb.
Amerykańscy uczeni dowiedli, że zapach jaśminu stymuluje do aktywnego myślenia, wanilia uspokaja, a mięta redukuje spadek czujności.
Dodawaj do surówek kiełki i oliwę z oliwek - wzbogacisz ją o witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprawią, że Twoja skóra stanie się gładka i nawilżona.
Zbyt wysoka temperatura (powyżej 18 st. C) w sypialni opóźnia moment zaśnięcia, sprzyja nocnemu wybudzaniu się i skraca fazę głębokiego snu.
Szczery śmiech przedłuża życie nawet o 7 lat. Stwierdzili to naukowcy z uniwersytetu stanowego w Detroid.
Wodę powinno się pić regularnie zanim poczujemy pragnienie. Najlepiej wypijać ok. 8 szklanek dziennie. Powinno się ją pić małymi łykami w niedużych ilościach, najlepiej 10 minut przed lub po jedzeniu.
Wodę z odkręconej butelki najlepiej wypić możliwie szybko od otwarcia. Po otwarciu butelki woda zachowuje swoje właściwości przez kilkanaście godzin. Nie powinno się pić wody bezpośrednio z butelki, gdyż może to doprowadzić do zanieczyszczenia mikrobiologicznego.
Miejsce opierania dłoni o biurko (np. podczas spędzania czasu przed komputerem) zawiera około 10 milionów bakterii. Występuje ich tam więcej niż w muszli klozetowej.
Najszybsze zarejestrowane kichnięcie wynosiło 165 km/h
Stopy posiadają 250,000 tysięcy gruczołów potowych.
Zjedzenie około 20 kwaśnych wiśni pomaga zwalczyć ból głowy.
Pocałunek trwający 1 minutę może spalić 26 kcal.
Podczas oglądania TV spalamy średnio 1-2 kcal na minutę.
Spalisz 3,5 kg tłuszczu spacerując przez rok, codziennie po 20 minut. |
|