Wycieczka do Miasteczka Edukacyjnego "Planety Energii"
WYCIECZKA DO TORUNIA - NAGRODĄ W "PLANECIE ENERGII"
Nagrodą główną dla uczniów klasy IIId, za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Planeta Energii", była wycieczka do Miasteczka Edukacyjnego "Planety Energii" stacjonującego w Toruniu. Koszty podróży zostały sfinansowane przez organizatora - Grupę ENERGA. Dzieci z klasy IIId mogły zaprosić do wspólnej podróży uczniów z zaprzyjaźnionej klasy, byli nimi uczniowie z klasy IIIb. Opiekę nad uczestnikami wycieczki pełniły panie - E.Bonkowska, R.Peplinska i M.Bienias.
Pobyt w miasteczku edukacyjnym umożliwił zobaczenie ciekawych eksperymentów, doświadczeń i eksponatów. Przyczynił się także do wzbogacenia i usystematyzowania posiadanej wiedzy. Dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą, a w nagrodę otrzymywały upominki. W kosmicznym Planetobusie usłyszały jak powstaje prąd, o malutkich elektronach oraz o wielkich elektrowniach, zaopatrujących w energię elektryczną całe miasta. W strefie animacji opowiadano o prądzie wytwarzanym z odnawialnych źródeł energii. Wyjaśniano m.in. proces przemiany siły wiatru w energię elektryczną. W strefie filmu dzieci przeniosły się do świata Energoludków - sympatycznych mieszkańców "Planety Energii", a wszystko działo się w trójwymiarze. Po relaksie w kinie, dzieci zostały zaproszone do strefy eksperymentów, gdzie znajdowały się trzy stanowiska. Przy pierwszym z nich opowiadano o ładunku elektrycznym - czym jest i czy można go zobaczyć. Dowiedziały się także, czy naelektryzowane włosy, to tylko problem przy czesaniu czy też skomplikowane zjawisko fizyczne. Przy stanowisku drugim opowiadano o ekologii. Usłyszały o odnawialnych źródłach energii i o tym, jak można je wykorzystać. Dlaczego należy segregować śmieci i co to jest recykling. Wyjaśniano także, dlaczego powinno się oszczędzać prąd. Przy kolejnym stanowisku zostały przedstawione zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Opowiadano o różnych zagrożeniach związanych z prądem w domu i na dworze. Usłyszały, co to są transformatory i słupy wysokiego napięcia oraz dlaczego nie wolno bawić się w ich pobliżu. Powiedziano także jak w domu i szkole prawidłowo korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak zachować się podczas burzy. W miasteczku przebywał także Tomasz Rożek - ambasador programu "Planeta Energii". Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe upominki.
Podczas pobytu w Toruniu dzieci były także w Muzeum Piernika, do którego wstęp został opłacony z funduszy klasowych pochodzących z wpłat na Radę Rodziców. W interaktywnym muzeum, czyli w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni, produkcja pierników odbywa się według starych receptur, w tradycyjny sposób, przy użyciu narzędzi, jakich używano 500 lat temu. Gospodarzem pokazu był słynny Mistrz Piernikarski, któremu pomagały Wiedźma Korzenna i czeladnicy. Dzieci brały aktywny udział w pokazie wyrabiając ciasto piernikowe. Następnie przy pomocy oryginalnych form kształtowały z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu otrzymały na pamiątkę. Dzieciom został przekazany także list potwierdzający pobyt w muzeum.
Wycieczka do Miasteczka Edukacyjnego "Planety Energii" i Muzeum Piernika była ciekawą przygodą.
Opracowała: Ewa Bonkowska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku