Kaszubi są bardzo silnie związani z Matką Bożą. Pielgrzymują do Jej sanktuariów, licznie uczestniczą w nabożeństwach ku Jej czci i proszą o Jej wstawiennictwo. Religijność maryjna jest zakorzeniona na Kaszubach, a program nauczania języka kaszubskiego w klasie V zakłada tematy związane z tym zagadnieniem. To właśnie dlatego ksiądz Wiesław Szuca z czerskiej parafii spotkał się 13 maja na lekcji z uczniami kaszubskiego klasy V.
Pochodzący z Brus ksiądz Wiesław należał do Koła Kaszubów w seminarium pelplińskim i nadano mu tam ceniony tytuł "Króla Kaszubów". Na lekcję przygotował się perfekcyjnie. Opowiadał uczniom o kulcie maryjnym w regionie i wspominał o naszych sanktuariach we Wielu, Sianowie czy Swarzewie. Pokazywał modlitewnik, w którym można było znaleźć kaszubskie modlitwy i litanie do Maryi. Usłyszeliśmy też, że z bliskiej nam bruskiej parafii pochodził błogosławiony ks. Józef Jankowski, a z parafii swarzewskiej - Sługa Boży Biskup Konstantyn Dominik (pierwszy biskup - Kaszub w odrodzonej po I wojnie światowej Polsce).
Ksiądz Wiesław pokazywał uczniom liczne materiały - zdjęcia, gazety i książki i opowiadał o kaszubskich pielgrzymkach w regionie oraz na Jasną Górę. Ucieszył się, że uczniowie odwiedzili już na wycieczkach z kaszubskiego jego parafię w Brusach i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie.
Na zakończenie lekcji ksiądz Wiesław podarował każdemu obrazki z bł. Józefem Jankowskim i bp Dominikiem. Otrzymał podziękowanie w formie ręcznie wykonanej kaszubskiej laurki z podpisami uczniów oraz ustawił się do pamiątkowego zdjęcia.
Aleksandra Dzięcielska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku