Od 2000 roku jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie, która powinna być szkołą skutecznego działania. Jednym z podstawowych tego warunków jest właściwe planowanie działań. Pomaga ono koncentrować się na rozwiązywaniu problemów priorytetowych. Stosujemy metodę małych kroków, tzn. wybieramy równocześnie nie więcej niż jeden lub dwa cele, uznane przez społeczność szkolną za priorytetowe. W tym roku planujemy przekonać naszych uczniów do picia wody.
Priorytety 2015/2016
Mamy dziś takie żywienie, które przyczynia się do otyłości wśród dzieci. Jej elementem są słodkie napoje, które tak naprawdę mogą zastąpić mały posiłek. Nie gaszą pragnienia, a wręcz przeciwnie. W upalne dni dziecko potrafi wypić dwukrotnie więcej. Jeśli tym napojem nie jest woda to wiadomo, nadmiar kalorii zapewniony. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem w kierunku walki z nadwagą i otyłością u dziecka jest zwiększenie aktywności ruchowej i zamiana słodkich napojów na wodę. Tutaj trzeba przede wszystkim determinacji ze strony Rodziców oraz edukacji w szkole.
WODA NA START, CZYLI JAK PRZEKONAĆ UCZNIÓW DO PICIA WODY.
Dzieci powinny wypić w ciągu dnia 4–6 szklanek płynów.
Zdecydowana większość pije niestety o wiele za mało.
Rzadko kiedy sięga też po wodę, która stale przegrywa z napojami gazowanymi i słodkimi sokami.
Dlaczego woda jest taka ważna?
Woda to największy ,,budowniczy” każdego człowieka. Znajduje się wszędzie: w kościach, stawach, mięśniach, płynie mózgowym.
Jest najlepszym rozpuszczalnikiem dla wielu reakcji zachodzących w organizmie oraz filtrem dla trucizn, które gromadzą się w nadmiarze. Nawyk picia wody odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Już niewielkie odwodnienie sprawia, że dziecko:
- może mieć gorszy apetyt,
- być bardziej rozdrażnione,
- może miewać problemy z koncentracją,
- skarżyć się na bóle głowy i zmęczenie.
Jak przekonać dzieci do picia wody?
1. Dawaj dobry przykład – nauczyciel, dyrektor to bardzo często autorytet w oczach dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Warto to wykorzystać w krzewieniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci obserwują to co robią dorośli, co więcej powielają te zachowania. Jeśli zatem będziemy im pokazywać, że warto pić często wodę (np. będąc na korytarzu, na lekcji), jest duże prawdopodobieństwo, że przejmą te nawyki.
SZKLANKA WODY ZAWSZE POD RĘKĄ
2. Zachęcaj do picia wody – warto na godzinach wychowawczych przybliżyć uczniom, jak ważne jest picie zwykłej wody. Dzieci poznają zalety wody i zdrowego odżywiania, a dodatkowo rozwiązują rebusy, krzyżówki i dobrze się przy tym bawią. Warto też pozwolić na lekcjach pić wodę.
WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA
3. Spraw, by woda była atrakcyjna – coś co nie jest słodkie na pierwszy rzut oka może wydawać się nieatrakcyjne. Warto pokazać, że wodę można pić z cytryną, miętą lub owocami, co sprawia, że jest smaczna i nadal zdrowa.
|
|