DZIEŃ ZIEMI - 22 kwietnia - to największe ekologiczne święto naszej planety, które pierwszy raz obchodzono na świecie w roku 1970. Święto Ziemi jest okazją do przybliżenia dzieciom i dorosłym zagadnień związanych ze zdrowym i zgodnym z naturą trybem życia.
Realizując tegoroczne zadania z projektu DZIEŃ ZIEMI 2016r. dzieci z klas trzecich rywalizowały o tytuł "Przyjaciela Lasu". Uczniowie podsumowali swoją wiedzę o warstwowej budowie lasu, gatunkach drzew i krzewów występujących w naszych lasach, usystematyzowali informacje o warstwie runa leśnego. Mali ekolodzy określali zależności występujące w lesie, oraz wskazywali zwierzęta żyjące w poszczególnych warstwach lasu. Dziesięciolatkowie doskonale wiedzą, że:
las posiada własny klimat i wpływa na klimat otoczenia;
temperatura w lesie jest wyrównana;
lasy hamują znacznie pęd wiatru, a przez to chronią przyległe tereny przed szkodliwym jego działaniem;
lasy gromadzą wodę, dzięki mniejszemu parowaniu i chłonięciu wody opadowej przez runo leśne i ściółkę, chronią zatem przed powodzią;
budowa i tryb życia organizmów są ściśle związane z naturalnym środowiskiem;
w środowisku leśnym ważne jest istnienie zbiorników wodnych, bagien i małych oczek.
lasy wywierają także wielki wpływ na zdrowie ludzi - często mówimy, że las to "zielone płuca", oczyszcza on powietrze z pyłów i dwutlenku węgla, a wzbogaca w tlen;
naturalne piękno przyrody lasu i jego mieszkańców zaspokaja wrodzoną potrzebę wypoczynku.
Sprawdzianem wiedzy i umiejętności dla uczniów klas trzecich była budowa makiety lasu. Każde dziecko tworzyło swoje drzewko w "klasowym lesie". Podczas pracy dzieci były bardzo zaangażowane i wymieniały informacje o zasadach, które obowiązują ludzi przebywających w lesie, a m. in.:
w lesie nie wolno śmiecić, niszczyć drzew i krzewów;
nie wolno hałasować i płoszyć dzikich zwierząt;
do lasu wybieramy się po to, by podziwiać przyrodę i przyjemnie spędzać czas;
nie rozpalamy w lesie ogniska - pozwolenie na rozpalenie ognia możemy otrzymać tylko od leśniczego, który wskaże nam bezpieczne miejsce na rozniecenie ognia;
w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach;
zbierając owoce runa leśnego musimy uważać na trujące jagody i grzyby - unikamy tych, których nie znamy.
Podsumowując realizację przyrodniczych zadań edukacyjnych w klasach trzecich okazało się, że wszystkie dzieci zasługują na tytuł "PRZYJACIELA LASU". Po wręczeniu dzieciom certyfikatów uczestnictwa w projekcie edukacyjnym, nauczycielki przypomniały uczniom o konieczności segregowania śmieci w gospodarstwach domowych oraz możliwościach powtórnego wykorzystywania odpadów.
Obchody DNIA ZIEMI w klasach trzecich były też doskonałą okazją aby podsumować rezultaty kilku akcji ekologicznych w naszej szkole:
zbiórki makulatury
zbiórki zużytych baterii;
zbiórki plastikowych nakrętek.
Opracowanie: Lidia Pozorska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku