Warsztaty malowania na szkle kl. II b i II c w Ośrodku KulturyUczniowie kl. II b oraz kl. II c w bieżącym roku szkolnym poznawali bliżej świat sztuki. Realizowali innowację pedagogiczną „Ja w świecie sztuki”, której założeniem było ukazanie różnorodnego świata sztuki przy wykorzystaniu wielokierunkowej twórczości. Poznali niektóre dziedziny sztuki, np. plastykę, taniec, teatr, film, muzykę, haft, lepienie z gliny. Przez cały rok rozwijali własną wyobraźnię i pomysłowość, odkrywali przyjemność płynącą z twórczego działania. W poniedziałek 10.06.2019r. uczestniczyli w Ośrodku Kultury w warsztatach artystycznych, które prowadził znany czerski twórca ludowy – pan Włodzimierz Ostoja – Lniski. Artysta zajmuje się rzeźbieniem, malowaniem na szkle oraz ludową grafiką. Upowszechnia sztukę ludową i tradycyjną. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest cenionym twórcą, brał udział w konkursach i przeglądach, otrzymywał wielokrotnie nagrody oraz wyróżnienia. Za swoją twórczość p. Włodzimierz Ostoja-Lniski został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczym na realizację projektu pt. „Reaktywacja Kaszubskiego malarstwa na szkle oraz rzeźby ludowej”. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy i Chojnicach. Uczestniczy w jarmarkach, wystawach i kiermaszach twórczości ludowej. Pracuje z młodzieżą na pokazach i warsztatach artystycznych. Na początku naszego spotkania p. Włodzimierz opowiedział dzieciom o swoich zainteresowaniach i twórczości. Mówił, że jego malarstwo nawiązuje do tradycji kaszubskiego malarstwa na szkle. Zaprezentował kilka obrazów przedstawiających wizerunki świętych w otoczeniu motywów kwiatowych. Następnie zapoznał uczniów z techniką malowania na szkle. Pod czujnym okiem artysty dzieci przystąpiły do własnej działalności. Najpierw ołówkiem na kartce wykonały projekt swojej pracy, potem czarną farbą malowały na szkle kontury przygotowanego rysunku, które później wypełniały barwnymi plamami. Pracowały z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Dbały o dobór kolorów, staranność oraz estetykę. Tematyka prac była różnorodna, dzieci puściły wodze fantazji. Niektórzy trzymali się tradycyjnych ludowych świątków, inni malowali motyle, kwiaty, krajobrazy. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe, każdy był zadowolony z efektu końcowego. Twórcza ekspresja dała uczniom dużo przyjemności, pozwoliła uwolnić emocje, rozwijała zdolności manualne, kreatywność, cierpliwość, wpłynęła na dobre samopoczucie.
Mamy nadzieję, że malowane na szkle obrazy będą miłą pamiątką z warsztatów oraz wspomnieniem całorocznych wędrówek po świecie sztuki.
Serdeczne podziękowania składamy p. Włodzimierzowi Ostoi-Lniskiemu za prowadzenie warsztatów oraz Ośrodkowi Kultury za współpracę.
Mirosława Knitter
Maria Łangowska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku |