„Podróże po Polsce” – projekt edukacyjny w klasie 1a oraz 1c
„Podróże po Polsce” – projekt edukacyjny w klasie 1a oraz 1c
Przygotowując się do wakacyjnych podróży w klasach 1a i 1c bardzo skrupulatnie omawiano zasady bezpieczeństwa, które obowiązują turystów. Zajęcia z racjonalnego planowania wycieczek obejmowały blok tematyczny „Podróże po Polsce” i realizowano je w ramach projektu edukacyjnego. Przygotowania podróży do Gdańska przez Tczew rozpoczęto na początku maja i zakończono podsumowaniem wycieczki, która odbyła się 7 czerwca 2019r.
Wyjazd pierwszoklasistów obfitował w mnóstwo atrakcji. Najpierw dzieci odwiedziły Muzeum Wisły w Tczewie. Podczas pobytu w muzeum dzieci z klasy 1a uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Królowa polskich rzek”. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, skąd wypływa Wisła i gdzie ma swoje ujście oraz jakie są dopływy Wisły i jakie zwierzęta zamieszkują jej obszar. Podczas gdy dydaktycznej dzieci zapoznały się z rolą Wisły w dawnych wiekach, dowiedziały się przez jakie miasta przepływa najdłuższa polska rzeka i jak kiedyś wyglądał spław towarów do Gdańska.
Muzeum Wisły w Tczewie przygotowało również ciekawe zajęcia dla uczniów z klasy 1c. Realizując zadania pt. „Wodne eksperymenty” dzieci przeprowadzały ciekawe eksperymenty i obserwowały: - Co się stanie, gdy zmieszamy wodę z olejem i atramentem? oraz - Czy papier w wodzie może być suchy? Przelewając, topiąc i mieszając badano niezwykłe właściwości wody. Sprawdzano też, czy ciecz może być ciałem stałym i dlaczego mydło myje.
Wrażeniami z muzealnych lekcji dzieci dzieliły się podczas przejazdu z Tczewa do Gdańska. Zwiedzanie Gdańska w towarzystwie przewodnika turystycznego to wędrówka po zabytkowych uliczkach gdańskiej starówki. Spacerując Królewskim Traktem opowieści pana Łukasza przenosiły dzieci w przeszłość i umożliwiały pierwszoklasistom przeżywanie wspaniałych wydarzeń z udziałem króla i królewskiej świty. Spotkanie z przeszłością zakończyło się wspinaczką na Wieżę Widokową Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. To ogromne przeżycie i wyczyn dla młodych turystów: 412 schodów w górę, by podziwiać panoramę Gdańska i powrót stromymi schodami w dół (skojarzenia dzieci: Tu jest jak w Hogwarcie !).
Mali turyści dzielnie znosili trudy podróży. Potrafili umiejętnie wykorzystywać tzw. „wolny czas” na posiłek. Najbardziej smakowały „wycieczkowe smakołyki z plecaka oraz wspólna (wielka jak koło młyńskie) pizza kupiona w jednym z gdańskich barów.
Na zakończenie pobytu w Gdańsku zaplanowano zwiedzanie Stadionu Ergo Arena. Nasi pierwszoklasiści nie mogli pamiętać budowy tego obiektu i wydarzeń sportowych podczas EURO 2012. Uważnie słuchali informacji przekazywanych przez przewodnika i z przejęciem odwiedzali stadionowe pomieszczenia: lożę dla vip-ów, szatnię dla sportowców, salę ze sportowymi trofeami. Marząc o medalach, pucharach i sukcesach, nasi mali wędrowcy odpoczywali na trybunach dla kibiców lub ławeczkach dla zawodników.
Przeżycia z wycieczki pozwoliły nauczycielkom na realizację kolejnych zadań edukacyjnych, które obejmowały zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
Opracowanie: Lidia Pozorska i Izabela Rudnik
Zdjęcia: Bernadeta Rostankowska
Kilka ujęć:
(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
Rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku dzieci przez Szkołę Podstawową nr 1 w Czersku