Dnia 4 marca odbyły się eliminacje gminne do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej – XXXVII edycja, organizowane corocznie przez Szkołę Podstawową nr 2 w Czersku. Miejscem spotkania był Ośrodek Kultury w Czersku.
Ku radości organizatorów, do konkursu zgłosiło się ponad 30 uczniów z: SP1 w Czersku, SP2 w Czersku, Akademii Sukcesu w Czersku, SP w Rytlu i SP w Łęgu.
Recytatorzy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: I – III, IV- VI oraz VII – VIII i prezentowali wiersze różnych autorów, m. in. K.I. Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, W. Szymborskiej, A. Frączek.
W jury zasiedli: pani Bogumiła Milewska, Ewa Wrycza oraz pan Patryk Rybus – teatrolog, logopeda, członek jury wielu konkursów recytatorskich.
Uczniowie kl. III b i III c w oczyszczalni ścieków
W środę 26.02.2020r. dzieci kl. III b i kl. III c razem z wychowawczyniami oraz opiekunką p. Moniką Łobocką wybrały się do oczyszczalni ścieków w Czersku. Obie klasy realizują innowację pedagogiczną „Ja w świecie przyrody”, w ramach której zajęły się zagadnieniami związanymi z czystością wód. To właśnie woda jest niezbędna do życia wszystkim żywym organizmom. Ważne jest spożywanie czystej wody, a tym samym oczyszczanie brudnej, zużytej, pochodzącej z gospodarstw domowych oraz zakładów pracy. Dzieci z ciekawością słuchały informacji przekazywanych przez panią Monikę Szulc - kierownik oczyszczalni, obserwowały urządzenia i kolejne etapy uzyskania czystej wody.
ŁUCJA JANUSZEWSKA STYPENDYSTKĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
Łucja Januszewska, uczennica klasy VII d, uzyskała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Pomorski program pomocy stypendialnej – III edycja” na rok szkolny 2019/2020. Projekt jest dedykowany uczniom klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy wykazują się wysokimi wynikami nauczania w przedmiotach informatycznych, przyrodniczych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości i mają osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Łucja znalazła się wśród 400 uczniów województwa pomorskiego, którzy uzyskali takie wyróżnienie.
Najważniejsze są RELACJE - ogólnopolska kampania pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”
FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG zaprosiła nas do udziału w ogólnopolskim projekcie pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi rodzinom naszych uczniów, jak ważne są bezpośrednie RELACJE międzyludzkie, pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych oraz odpowiedzialnego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych. Fundacja podkreśla, że „jest to doskonała okazja do aktywizacji mieszkańców miast, wsi, członków instytucji, przestrzeni miejskich, sektorów edukacji oraz sportu, zaangażowania władz.”
Warsztaty profilaktyczne dla Uczniów naszej szkoły i ich Rodziców
Luty to miesiąc intensywnych działań naszej szkoły w upowszechnianiu praw i obowiązków uczniów oraz przeciwdziałaniu uzależnieniom. Temu celowi służyły warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas VII i szkolenie dla ich rodziców, które zostały przeprowadzone w dniu 12 i 20 lutego.
Wśród młodzieży realizowana była tematyka cyberprzemocy oraz uzależnienia od telefonów komórkowych i portali społecznościowych. Poruszany był temat dopalaczy i ich niebezpiecznych konsekwencji. Wspólnie omówione zostały różne zachowania i sytuacje zagrożenia oraz sposoby radzenia sobie w sytuacji, gdy przemoc dotyczy młodych ludzi.
Luty zaczął się wyjątkowo ciekawie dla uczniów języka kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku. Otóż 8 lutego w Lipnicy (powiat bytowski) odbył się III Konkurs Gawędziarski im. Józefa Bruskiego. W kategorii klas IV-VI wzięły w nim udział dwie uczennice – Julia Engelhart z klasy Ve oraz Laura Kuklinska z klasy VIb. Julia mówiła gawędę pt. „Niebò nie je dlô głupëch” Aleksandra Labudy, a Laura gawędę pt. „Ò dzecach abò ò tim, czë wiãcy znaczi mni” Anny Gliszczyńskiej. Uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze (gawęda to trudna sztuka!), ale nie udało się im wywalczyć miejsca. Za to zajęły II miejsce (zaraz po wójcie Lipnicy!) w grze dotyczącej wiedzy o Józefie Bruskim.
Wszystkich uczniów, rodziców, pracowników i mieszkańców gminy Czersk zapraszamy do obejrzenia filmu promującego Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku.
Uroczysty apel 100. rocznicy powrotu Czerska do Macierzy
17 lutego odbył się uroczysty apel, dotyczący obchodów 100. rocznicy powrotu Czerska do Macierzy. W Gminnym Centrum Kultury w Czersku zaprezentowała się klasa VIII a i dwoje uczniów z klasy VIII b i V b. Uczniowie wykonali montaż słowno – muzyczny, który wprowadził zgromadzonych gości w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 29 stycznia 1920r. W rolę narratorów wcielili się: Maja Michalska i Oliwer Ferdynus, którzy w bardzo profesjonalny sposób przedstawili krótką historię losów państwa polskiego oraz naszej małej ojczyzny – Czerska. A wszystko to było przeplatane recytacją tekstów i umiejętnościami wokalnymi, zaprezentowanymi przez zespół muzyczny przygotowany pod okiem pana Piotra Gliszczyńskiego.
18 lutego 2020 r (wtorek) to dzień, który na pewno zapadnie w mojej i zawodników pamięci na bardzo długo . W gminnych zawodach piłki koszykowej reprezentująca nas w kategorii chłopców drużyna o mały włos wywalczyła by awans do zawodów powiatowych (relacja poniżej).
Pierwszy gwizdek usłyszeliśmy o godzinie 9:30. Zmotywowani chłopcy ruszyli na rywala, którym to była drużyna z Rytla przechwytując piłki raz za razem. Pierwsze minuty spotkania - jak i cały mecz - należał do uczniów naszej szkoły. Zwyciężyliśmy 26:5. Drugi mecz zagraliśmy z Łęgiem i tym razem byliśmy nie do pobicia wygraliśmy 28:6 . Chłopcy znakomicie weszli w mecz, potwierdzając tego dnia swoją wyższość nad rywalem.
W poniedziałek 17 lutego 2020 r. w naszej szkole na dużej sali gimnastycznej, odbyła się żywa lekcja historii pod tytułem „Niepodległa”. Pan Michał Rychlicki
z Pelplina bardzo ciekawie opowiadał o trudnych drogach Polaków do wolności i niepodległości Ojczyzny po I wojnie światowej. Spektakl odbył się w dwóch grupach: klasy II – III i VI – VII. Uczniowie przebierali się w stroje z epoki i brali udział w krótkich scenkach. Prowadzący chwilami z humorem, ale w innym miejscu z należną powagą, mówił o dziejach Polski i sytuacji Polaków na przełomie XIX i XX w. Dwie godziny lekcyjne zajęć, bo tyle trwało spotkanie z każdą grupą, minęły bardzo szybko. Był to czas nie tylko zdobywania wiedzy historycznej, ale i świetnej zabawy oraz pogłębiania patriotyzmu. Oto kilka zdjęć.
W czwartek 13 lutego już od rana w naszej szkole pojawiły się różnorodne postaci ze świata baśni, bajek i filmów. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, czarownice, kotki, mumie, żołnierzy, rycerzy, piratów, policjantów; nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Był to dzień radości i wyśmienitej zabawy na balu maskowym klas I – III. Uczniowie bawili się na sali gimnastycznej. Przebierańcy w rytm porywającej muzyki tańczyli w parach, osobno lub całą grupą. Tańce przeplatane były konkursami. Dzieci wykazały się dużą fantazją w oryginalności strojów, za co wszystkie otrzymały słodycze. Uczniowie i ich rodzice co roku zaskakują pomysłowością i starannością w przygotowaniu kostiumów na bal.
Wyniki Szkolnego Konkursu Profilaktyczno-Plastycznego pt. „STOP cyberprzemocy”
Wyniki Szkolnego Konkursu Profilaktyczno-Plastycznego pt. „STOP cyberprzemocy” z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu: w kategorii klas I-III:
I m. – Lena Kośmider I a
II m. – Jeremiasz Gajewski 1 b
III m. – Zofia Wons I a w kategorii klas IV-VIII:
I m. – Łucja Januszewska VII d
II m. – Julia Sobkowiak V e
III m. – ex aequo Michalina Sękowska VI a, Julia Glaza VI c
Wyróżnienie: Alicja Kaszubowska V b, Martyna Reszczyńska V b, Szymon Karliński V e