04.02.2020 w Hali Widowiskowo - Sportowej w Czersku rozegrano Gminne Igrzyska Dzieci w mini-piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Na zawodach spotkały się drużyny ze wszystkich szkół naszej gminy. Gra była bardzo wyrównana, ale ostatecznie to dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły uzyskały awans na zawody powiatowe co bardzo ucieszyło naszych trenerów. Dziewczęta prowadził pan Filip Pruszak natomiast grupa chłopców grała pod okiem pana Mariana Szmaglińskiego
Podsumowanie XIII edycji ogólnopolskiego programu Insta.Ling
Uczniowie uzyskujący najlepsze wyniki w programie INSTA.LING w semestrze zimowym:
II d Bartek Pierowicz
III c Kacper i Wiktoria Grzela
IV a Amadeusz Kobryń, Kacper Cisewski
V b Julia Oksentowicz, Dominik Stosik
Walentynki to dzień, w którym możemy sprawić miłą niespodziankę tym, których kochamy lub lubimy. My, dzieci z klasy 2a postanowiliśmy zrobić walentynkę Panu Jezusowi i Matce Bożej! Nie zanieśliśmy kartek poczcie walentynkowej, bo raczej trudno byłoby je dostarczyć. Jeśli chcecie możecie je obejrzeć na naszej szkolnej stronie internetowej :)
28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem Wiatr w żagle
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był dla nas bardzo wyjątkowy. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość współpracować z dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Czersku panią Małgorzatą Skwarek. Naszą współpracę rozpoczęliśmy już w listopadzie, aby wszystko 12 stycznia było zapięte na ostatni guzik. Sześćdziesięcioro wolontaruszy było dla nas nie lada wyzwaniem. 8 stycznia 2020r. spotkaliśmy się, aby przeszkolić wolontariuszy. W spotkaniu uczestniczył policjant pan Zbigniew Leśniewski. W przeddzień finału przyszedł czas na przygotowanie identyfikatorów, puszek i serduszek. Sztab już od piętnastej tętnił życiem.
Uczniowie klas trzecich, pod opieką swoich nauczycielek, zostali zaproszeni na spotkanie czytelnicze, które odbyło się 4 lutego. W imprezie czytelniczej uczestniczyła również Królowa Śniegu, w postać której wcieliła się mama Olka z klasy III d. Pani Magdalena Zielke przeczytała dzieciom baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Baśń znana, jednak przedstawiona w ciekawy sposób wzbudziła zainteresowanie trzecioklasistów. Dzieci w skupieniu słuchały o przygodach Gerdy i Kaja oraz oglądały ilustracje wyświetlane na ekranie. Baśń została również omówiona, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści. Słuchacze nagrodzili Królową Śniegu gromkimi brawami za piękny strój oraz interesujące przedstawienie baśni.
Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Ta miła uroczystość w klasie I a i II a odbyła się 4 lutego 2020 r. w Ośrodku Kultury w Czersku.
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Zebranych gości serdecznie powitały panie wychowawczynie Izabela Rudnik i Joanna Słomińska. Na pięknie udekorowanej scenie podczas występu uczniowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne oraz taneczne.
Obchody 100-lecia powrotu Czerska do Macierzy     
Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku brała udział w uroczystości powrotu Czerska do Macierzy, które odbyły się 29 stycznia 2020r. Poniżej prezentujemy krótki film z uroczystości.
Co robili uczniowie języka kaszubskiego z czerskiej „Jedynki” w I semestrze? Języka regionalnego uczą się w naszej szkole grupy uczniów z klas V c, V e oraz VI b. Pierwszy semestr był bogaty w różnorodne kaszubskie wydarzenia.
W pierwszym (jo!) tygodniu roku szkolnego mieliśmy zaszczyt brać czynny udział w dożynkach parafialnych. I tak Martyna Kaszubowska z klasy VI b śpiewała psalm po kaszubsku, a Laura Kuklinska razem z Maksymilianem Landowskim (również z VI b) czytali modlitwę powszechną w języku regionalnym. Jako nauczycielka tego przepięknego języka miałam możliwość czytać w „rodny mòwie” drugie czytanie.
W zimowisku zorganizowanym jak co roku w Szkole Podstawowej nr 1 przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Jedynki” wzięło udział 30 dzieci z różnych środowisk. Przebiegało ono pod hasłem „Zdrowo i kolorowo”. Celem zajęć podczas półkolonii było rozwijanie pasji, kształtowanie nawyku zdrowego stylu życia, budowanie przyjaznych stosunków między uczniami, przestrzeganie zasad obowiązujących w zabawach oraz kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć.
XIII KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY
9 stycznia 2020r. nastąpiło podsumowanie XIII EDYCJI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Jedynki”. W konkursie wzięło udział 160 uczniów. Komisja oceniła prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-IV, klasy V-VIII .
Wyłoniono 22 laureatów, którym wręczono cenne nagrody.
Dla wszystkich uczestników konkursu Organizatorzy przygotowali słodkie upominki.
W czwartkowy poranek 9 stycznia uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w zabawach ruchowo – integracyjnych przy muzyce. Dzieci rozpoczęły dzień od gimnastyki w rytmie utworów karnawałowych. Następnie przyszła pora na wykazanie się sprawnością fizyczną i umiejętnością współdziałania w grupie. Zabawy integracyjne miały na celu uczyć współzależności i przestrzegania zasad, jak również ćwiczyć refleks, zwinność, zręczność i spostrzegawczość. Podczas ćwiczeń było mnóstwo śmiechu i zabawy.
Bogna Knuth, uczennica klasy VII C, dołączyła do projektu „ Zdolni z Pomorza-powiat chojnicki” w obszarze kompetencje społeczne. Bogna zmierzyła się z dwuetapową rekrutacją. Złożyła i zaprezentowała przed komisją pracę pt. "Siła współpracy. Casy study Cirqule de Soleil" oraz przeszła pomyślnie test uzdolnień kierunkowych. Przez około dwa miesiące zbierała materiały dotyczące kanadyjskiej grupy cyrkowej,aby udowodnić tezę, że dobra współpraca między artystami gwarantuje sukces. Zgromadzone argumenty przedstawiła w formie wystąpienia ilustrowanego prezentacją multimedialną z autorskimi slajdami. Wybrane z nich publikujemy poniżej.
Bogna już jako czwarta osoba ze szkoły zakwalifikowała się do tego prestiżowego programu edukacyjnego w obszarze kompetencje społeczne.