Zakończenie zajęć z języka kaszubskiego dla uczniów klas VI
To były ostatnie zajęcia języka regionalnego w naszej szkole dla uczniów z klasy VI e i VI f. Większość grupy uczęszczała zajęcia od samego ich początku w „Jedynce”, czyli od czterech lat. Niektórzy zaś dołączyli później, ale tych „Jedenastu Wspaniałych” było do końca :) Nikt się nie wypisał z zajęć przez te wszystkie lata.
Wspomnień wspólnych jest bardzo wiele. To wycieczki do Klosnowa, Brus, Brus-Jaglii, Wejherowa, Kartuz, Sianowa, Wdzydz Kiszewskich, Borska, Bytowa, Borzyszkowych, Leśna, Chojnic, Chmielna... Dwukrotnie kibicowaliśmy na meczu siatkówki w trójmiejskiej Ergo Arenie.
Dzień 13 czerwca „kaszubscy” uczniowie spędzili bardzo interesująco. Pod opieką pana Piotra Gliszczyńskiego, pana Mirosława Talewskiego i pani Aleksandry Dzięcielskiej-Jasnoch udali się na wycieczkę do Chmielna oraz Brus-Jaglii by uczestniczyć w warsztatach regionalnych.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było Chmielno – urokliwa miejscowość położona w samym sercu Kaszub, a podczas drogi podziwialiśmy krajobrazy Szwajcarii Kaszubskiej. W Chmielnie czekał już na nas pan Karol Elas Necel, najsłynniejszy garncarz w regionie. To on wraz ze swoimi współpracownikami wprowadził uczniów w świat garncarstwa.
We wtorek 13 czerwca 2017 roku nasza klasa IV d, w towarzystwie uczniów z klasy V b, III a i VI c pod opieką wychowawczyni pani K. Ebertowskiej i pani A. Leszczyńskiej, wybrała się do Gniewa, aby przeżyć żywą lekcję historii i odpocząć po trudach mijającego roku szkolnego. Z Czerska wyruszyliśmy o godzinie 8.00 i po niespełna półtorej godzinie byliśmy na miejscu. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w towarzystwie przesympatycznej pani przewodniczki, która oprowadziła nas po najciemniejszych zakamarkach niegdysiejszej krzyżackiej siedziby. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, w jaki sposób karano nieposłuszeństwo, poznaliśmy zakres obowiązków kata, zobaczyliśmy kaplicę zamkową i wysłuchaliśmy dawnego hymnu rycerstwa polskiego „Bogurodzicy”.
Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce
Publikujemy drugie wydania szkolnej telewizji internetowej TV SP1. Do naszej ekipy telewizyjnej dołączył prezenter wiadomości sportowych. Kto to taki? Przekonajcie się i sami zobaczcie.
Co to jest Kamishibai? Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię (butai), która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia fragment opowieści.
Bibliotekarka Krystyna Jażdżewska i polonistka Hanna Fryca w ramach promowania w szkole czytelnictwa zaprosiły czwartoklasistów do świata literatury i teatru za pomocą tej metody.
Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały oryginalnej japońskiej historii pt. „Szukając Marudka” napisanej przez Kumiko Yomamoto.
Jakub Kąkolewski finalistą międzyszkolnego konkursu języka angielskiego
Roger Bacon zwykł mawiać „Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” 18 maja br. nasi uczniowie: Jakub Kąkolewski (II G) Gabriel Drelak (II B), Kajetan Ebertowski (IIIA), Pola Światowa (IIIA) reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach międzyszkolnych języka angielskiego w kategorii klas II i III.
Bitwę językową zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 42 w Gdańsku. Do konkursu przystąpiło 11 szkół z województwa pomorskiego, w tym aż pięćdziesięcioro uczniów.
W poniedziałek, 5 czerwca odbyło się spotkanie z Rodzicami uczniów klas II biorących udział w terapii logopedycznej, podczas którego Dzieci zaprezentowały się recytując wierszyki logopedyczne z okazji Dnia Mamy i Taty :-) Dzieci z uśmiechem prezentowały to, czego się nauczyły, a Rodzice z uśmiechem na twarzy odbierali życzenia i symboliczne kwiaty od swoich pociech.
9 czerwca 2017r.,przedszkolaki gościły w szkole swoich najbliższych. Wspólnie z wychowawczynią przygotowały salę . Po powitaniu i wzajemnej prezentacji, nastąpiła "chwila prawdy". Rodzice musieli wykazać się dobrą znajomością swoich dzieci. Odgadywali " Czyj to głos?", " O którym rodzicu jest mowa w przytoczonych tekstach?"
Po pomyślnym "zdaniu egzaminu", nieco rozbawieni, brali udział w zabawie naśladowczej "Lustro". Następnie dzieci przedstawiły program artystyczny. Wiersze i piosenki, przeplatane były scenkami z życia rodzinnego.
XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ "BEZPIECZNE WAKACJE"
Za nami kolejna edycja Konkursu Grafiki Komputerowej „Bezpieczne wakacje”. Wzorem lat ubiegłych konkurs został zgłoszony w Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz ujęty w kalendarzu imprez na rok szkolny 2016/2017. Organizowany konkurs miał przyczynić się do rozwijania talentów artystycznych poprzez wykonanie prac w edytorze grafiki. Ponadto uwrażliwić uczniów na zachowanie bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Prace, które napłynęły z różnych regionów Polski, były wykonane zgodnie z tematem. Oceny prac dokonała komisja w składzie – p. Maria Narloch, p. Ewelina Wamka i p. Magdalena Bienias-Cichowska.